Wyłom w polityce klimatycznej? Nowa Zelandia robi to jako pierwsza

Centroprawicowy rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o wycofaniu się z części reform prośrodowiskowych, aby w ten sposób pobudzić rozwój gospodarczy. Chodzi m.in. o poszukiwanie nowych złóż surowców energetycznych.

Publikacja: 06.08.2024 13:37

Nowa Zelandia nie wpuszcza gości z zagranicy już prawie dwa lata

Nowa Zelandia nie wpuszcza gości z zagranicy już prawie dwa lata

Foto: Adobe Stock

Koalicja premiera Christophera Luxona ogłosiła, że zamierza wycofać zakaz poszukiwania ropy naftowej i gazu oraz odwlec o pięć lat wejście w życie nowych celów emisyjnych dla rolnictwa.

Pod presją gospodarki 

Jest to część zmiany priorytetów rządu w kierunku zwiększenia eksportu w celu wsparcia gospodarki (eksport odpowiada za prawie jedną czwartą PKB Nowej Zelandii). – Sytuacja ekonomiczna mojego rządu jest prawdopodobnie najgorszą ze wszystkich, jakie pamiętam w dorosłym życiu – powiedział minister zasobów Shane Jones.

Czytaj więcej

Coraz mniej firm wierzy w neutralność klimatyczną w 2050 roku

Już w ubiegłym tygodniu narodowy przewoźnik Air New Zealand wycofał się z celu redukcji emisji na rok 2030, powołując się na opóźnienia w dostawach nowych samolotów i wysokie ceny ekologicznej mieszanki paliw. Raport rządowej Komisji ds. Klimatu, opublikowany w zeszłym tygodniu, stwierdza, że istnieją poważne zagrożenia dla realizacji przez Nową Zelandię krajowych celów emisyjnych na lata 2030 i 2035 oraz obiecanej redukcji emisji metanu pochodzącego od branży hodowlanej i odpadów.

Nowa Zelandia chce zmian, ale wolnej

Rząd poinformował, że mimo łagodzenia polityki klimatycznej nadal pracuje nad planem dotyczącym zmian klimatycznych, który obejmuje sadzenie większej liczby drzew, zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł i inwestowanie w najnowocześniejsze technologie, mające na celu redukcję emisji.

Minister klimatu Simon Watts powiedział, że rząd spodziewa się mimo to osiągnięcia celu na rok 2030, ale przyznał, że aby osiągnąć cel na rok 2035, konieczne będą dalsze działania.

- Rząd zobowiązał się do realizacji naszych celów dotyczących zmian klimatycznych, ale sposób, w jaki to zrobimy, będzie inny niż w przypadku poprzednich rządów Nowej Zelandii. (...) Ten rząd stosuje podejście polegające na jak najmniejszych kosztach, aby zrealizować nasze cele klimatyczne. Nie zamkniemy sektorów, które pobudzają naszą gospodarkę i eksport – powiedział.

Czytaj więcej

Pierwszy kraj zakazuje plastikowych torebek na świeże produkty

Rząd oświadczył, że ponownie zezwoli na poszukiwania ropy naftowej i gazu, których była premier Jacinda Ardern zakazała w 2018 r. Obecny rząd chce w ten sposób ograniczyć import surowców i utrzymać niskie ceny energii dla społeczeństwa i małych przedsiębiorstw. Rząd postawił sobie również za cel podwojenie wartości eksportu surowców do kwoty 2 miliardów dolarów nowozelandzkich w ciągu 10 lat.

Zaproponowano również przyspieszoną procedurę wydawania zgód, która umożliwiłaby kopalniom obejście obowiązujących zgód na eksploatację zasobów, jeśli uzyskają zgodę ministra.

Nowa Zelandia jako pierwsza wśród krajów rozwiniętych poinformowała oficjalnie o spowolnieniu tempa wprowadzenia polityki klimatycznej.

Koalicja premiera Christophera Luxona ogłosiła, że zamierza wycofać zakaz poszukiwania ropy naftowej i gazu oraz odwlec o pięć lat wejście w życie nowych celów emisyjnych dla rolnictwa.

Pod presją gospodarki 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Surowce i Paliwa
Azoty zredukują koszty świadczeń pracowniczych
Surowce i Paliwa
Azoty będą importować coraz więcej amoniaku
Surowce i Paliwa
Przez wzrost cen gazu ucierpią biznesy nawozowe Azotów i Orlenu
Surowce i Paliwa
Spada popyt na ropę w Azji, ceny pod presją
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Surowce i Paliwa
Rosja coraz bardziej zależna od importu surowców