Unia Europejska, a wraz z nią i Polska, dąży do neutralności klimatycznej. Ma to nastąpić poprzez m.in. radykalne ograniczenie zużycia surowców kopalnych i większe wykorzystanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji prądu i ciepła. Celem jest jednocześnie poprawa efektywności energetycznej oraz budowa gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).
Tak zdefiniowany cel sprawia, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) coraz silniej przyjmuje rolę funduszu klimatycznego. Działania NFOŚiGW, wpisujące się w politykę klimatyczną i ekologiczną państwa, mają więc bardzo szeroki kontekst: ochrony klimatu i transformacji energetycznej.
Finansowanie przedsięwzięć w tym zakresie przez NFOŚiGW obejmuje zwłaszcza budowę nowych i modernizację istniejących źródeł energii oraz systemów energetycznych i ciepłowniczych wraz z rozbudową i modernizacją sieci, szerokie zastosowanie OZE, dalszą termomodernizację budynków, a także rozwiązania wdrażające GOZ.
Bardzo ważnym zadaniem jest wspieranie projektów rozwijających transport nisko- i zeroemisyjny, w tym upowszechnianie aut elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Jednym z priorytetów pozostają innowacyjne technologie ekologiczne, dotyczące m.in. produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru. Wspiera je m.in. program „Innowacje dla środowiska”. Z kolei w programie „Energia plus” finansowaniem objęto budowę/przebudowę jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, w których do produkcji energii wykorzystuje się m.in. wodór, odnawialne źródła energii lub ciepło odpadowe.
Priorytetem NFOŚiGW jest wspieranie zmian w gospodarce, których efektem ma być transformacja energetyczna. Fundusz prowadzi więc programy dla energetyki zawodowej, ukierunkowane na transformację ciepłownictwa i promocję kogeneracji (np. „Ciepłownictwo Powiatowe”), równolegle wspiera rozwój energetyki prosumenckiej i budowę odnawialnych źródeł energii (np. „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”, „Moja Elektrownia Wiatrowa”), w tym wspomagających autonomię energetyczną gospodarstw wiejskich (np. „Energia dla wsi”, wcześniej „Agroenergia”) przy współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.