Będą ataki na rosyjskie gazociągi i naftociągi. Rosjanie odczują brak prądu i ciepła

Tej zimy Ukraina zaatakuje rosyjską infrastrukturę gazową i naftową. To odpowiedź na trwające od roku ataki Rosjan na energetyczne obiekty na Ukrainie. Kijów zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na ceny światowe.

Publikacja: 11.11.2023 13:16

Będą ataki na rosyjskie gazociągi i naftociągi. Rosjanie odczują brak prądu i ciepła

Foto: Bloomberg

Jak przypomniał Herman Hałuszczenko minister energii Ukrainy dla gazety Politico, Rosja regularnie przeprowadza cyberataki na ukraińską sieć energetyczną a wobec zbliżającej się zimy, zintensyfikuje też ataki fizyczne na ciepłownie, elektrownie, sieci energetyczne.

Zapytany, czy słowa prezydenta Władimira Zełenskiego o „odpowiedzi” na rosyjskie strajki mogą oznaczać, że Ukraina obiera za cel rozległą infrastrukturę naftowo-gazową Rosji, która jest największą siłą napędową jej gospodarki, odpowiedział twierdząco.

"To sprawiedliwe. W odpowiedzi na atak Rosji odpowiemy w ten sam sposób, atakując jej infrastrukturę energetyczną" - powiedział minister.

Czytaj więcej

Ławrow atakuje Zachód za przejście na zieloną energię

Hałuszczenko uważa, że ​​obawa Zachodu, że ​​atak na zdolność Rosji do wydobycia lub transportu ropy i gazu doprowadzi do podwyżki cen, jest przesadzona. Podkreślił, że inni producenci mogliby zrekompensować podaż.

– Ataki na infrastrukturę nie będą tak krytyczne dla cen, zwłaszcza jeśli chodzi o gaz i ropę. Mam na myśli paliwa, które można kupić nie tylko w Rosji. Jestem pewien, że świat sobie poradzi – mówi minister.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa płynie przez sankcyjne sito

Rosja sama ograniczyła swoje wydobycie ropy o 300 tys baryłek dziennie. Gazprom praktyczne stracił unijny rynek (poza Węgrami i częściowo Austrią). Dlatego zdaniem strony ukraińskiej zniszczenie rosyjskich obiektów gazowych, naftowych, energetycznych najsilniej odbije się na rynku wewnętrznym.

Zima to w Rosji dużo bardziej krytyczny czas aniżeli w dużo cieplejszej Europie. Ogromne odległości, trudna pogoda sprawiają, że dostawy surowców i paliw są utrudnione. A ponieważ po rozpętaniu wojny rosyjski reżim nakazał koncernom eksportować jak najwięcej, by zapewnić finansowanie agresji, to zapasy ropy, paliw, gazu są w Rosji niewystarczające. Widać to już było jesienią, kiedy na rosyjskich stacjach benzynowych brakowało paliw, tworzyły się ogromne kolejki a dystrybutorzy wprowadzili nawet reglamentację.

Szef ministerstwa energii Ukrainy wezwał także Biały Dom do nałożenia sankcji na rosyjską energetykę jądrową.

Czytaj więcej

Ukraina może w każdej chwili zatrzymać tranzyt gazu z Rosji
Surowce i Paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Surowce i Paliwa
Trump apeluje do Brytyjczyków o wycofanie się z wiatraków i powrót do ropy
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości