Afryka na celowniku Kremla. Rosatom sięga po uran Tanzanii

Sankcje, wyczerpywanie się własnych zasobów i rosnące wydatki na rozpętaną wojnę pchają rosyjski reżim na najbiedniejszy kontynent: do Afryki. Kreml oferuje tonącym w długach i ubóstwie krajom „pomoc” finansową w zamian za ich zasoby naturalne.

Publikacja: 26.07.2023 10:21

Uran

Uran

Foto: Adobe Stock

Po propozycjach budowy za rosyjskie pieniądze elektrowni jądrowych w Afryce, państwowa korporacja Rosatom wzięła na cel złoża uranu w Tanzanii. Według RIA Novosti, Rosatom planuje rozpocząć pilotażowe wydobycie i przerób tanzańskiej rudy uranu w latach 2023-2025.

„Mantra - spółka zależna Rosatomu, realizuje projekt wydobycia uranu w Tanzanii. Teraz, o ile mi wiadomo, kończą budowę zakładu przetwórstwa uranu i myślę, że w najbliższych miesiącach usłyszymy, że ten mały projekt pilotażowy został uruchomiony" – powiedział Andriej Awenitisjan, ambasador Rosji w Tanzanii.

Czytaj więcej

Dokąd boją się podróżować Rosjanie? Jeden kraj na czele

„W nadchodzących latach, jeśli będzie się pomyślnie rozwijać, firma przejdzie do poważnego przemysłowego wydobycia i przetwarzania uranu” – dodał.

Tanzania (54 mln ludzi) jest jednym z najbiedniejszych, najbardziej zaniedbanych państw świata, w którym zjawisko głodu wciąż jest obecne. 68 proc. mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa, czyli za niecałe 2 dolary dziennie. Jeden lekarz przypada tam na 50 tysięcy ludzi. PKB na osobę to ok. 1800 dol. Dominuje rolnictwo. Z surowców wydobywane jest złoto, diamenty i inne kamienie szlachetne.

W takich krajach Rosjanie chcą odbudować swoje wpływy utracone w wyniku rozpętanej wojny. Technologie jądrowe dla rozwoju Afryki będą jednym z tematów podczas drugiego szczytu i forum gospodarczego Rosja-Afryka, które odbędzie się w dniach 27-28 lipca w Petersburgu. Tam Kreml zaproponuje biednym afrykańskim krajom swoje technologie w zamian za dostęp do największych bogactw.

Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach