Rosja utajnia dane o ropie i gazie

Jeżeli nie ma się czym pochwalić, to lepiej to utajnić. Kreml zabronił, na razie na rok, publikowania danych statystycznych o rosyjskiej ropie i gazie. Tym samym już ponad jedna trzeci rosyjskiej gospodarki pozostaje tajna.

Publikacja: 29.04.2023 14:34

Rosja utajnia dane o ropie i gazie

Foto: Bloomberg

Na tle masowych sankcji antyrosyjskich rosyjski rząd zapowiedział wstrzymanie publikacji statystyk dotyczących wydobycia ropy i gazu do 1 kwietnia 2024 roku. Jak stwierdzono w zarządzeniu, zakaz publikacji danych dotyczy produkcji: gazu ropopochodnego i kondensatu gazowego, a także produktów takich jak mieszanina ropy i gazu, ropy odwodnionej, odsolonej i niestabilizowanego kondensatu gazowego.

Czytaj więcej

Rosja poprawia prognozy gospodarcze. Ma być świetnie

Ministerstwo energetyki tłumaczy, że zaprzestało ujawniania danych statystycznych dotyczących wydobycia i produkcji ropy, z powodu „ryzyka wywierania przez Zachód presji na uczestników rosyjskiego rynku”.

Z makroprognozy rządu zniknęły wskaźniki związane z kompleksem paliwowo-energetycznym, w szczególności szacunki wielkości produkcji i eksportu ropy, produktów naftowych i gazu.

Czytaj więcej

Rosja już ma ogromną dziurę budżetową. Straciła dochody z ropy i gazu

Ponadto Rosstat (urząd statystyczny) już w marcu nie opublikował danych o wydobyciu ropy i kondensatu gazowego w Rosji. Wcześniej co miesiąc podawał informacje o wydobyciu.

Ropa i gaz to kolejna kategoria gospodarcza, dane o których rosyjski reżim utajnił. Od agresji na Ukrainę już ponad jedna trzecia danych gospodarczych Rosji, w tym cały dział resortu obrony, nie jest podawana do publicznej wiadomości. A te, które jeszcze są dostępne, nie mogą zostać zweryfikowane, bowiem Rosję opuściły wszystkie zagraniczne agencje ratingowe i analityczne.

Metoda utajniania i podawania fałszywych danych to praktyka sięgająca czasów stalinowskich.

Rosja a sytuacja naftowa

5 grudnia 2022 roku weszły w życie unijne sankcje naftowe wobec Rosji. Maksymalną cenę ropy naftowej, olejów i produktów ropopochodnych pochodzących lub eksportowanych z Rosji ustalono na 60 dol. za baryłkę.
Pod koniec lutego 2023 r Putin podpisał ustawę, która pozwala rosyjskiemu rządowi ukrywać wszelkie oficjalne statystyki.
Z dniem 29 marca 2023 roku Rosja utraciła status głównego dostawcy ropy naftowej do UE.
Od 8 kwietnia 2023 roku Rosja ograniczyła wydobycie ropy o 700 tysięcy baryłek dziennie.

Surowce i Paliwa
Orlen chce przejąć Grupę Azoty Puławy. Rozpoczyna negocjacje
Surowce i Paliwa
Rosja ma coraz mniej pieniędzy na wojnę z eksportu ropy i gazu
Surowce i Paliwa
Pogarsza się kondycja Azotów
Surowce i Paliwa
Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych
Surowce i Paliwa
Orlenowi będzie trudniej