Kazachstan szuka na Zachodzie sojuszników, którzy wzmocnią gospodarkę i uniezależnią ją od nacisków rosyjskich. W sobotę do Astany przyleciał szef brytyjskiego MSZ James Cleverly.

- Istnieje ogromny potencjał do poszerzenia strategicznego partnerstwa między Kazachstanem a Wielką Brytanią. Dziś nasze kraje wykazały wzajemne zainteresowanie rozwojem nowych nisz w przetwarzaniu surowców (metale ziem rzadkich - red.), zielonej energii; w rozwoju neutralności węglowej i innych perspektywicznych obszarów” – powiedział na konferencji prasowej w sobotę Roman Wasilenko wiceszef kazachskiego MSZ, po spotkaniu z Jamesem Cleverleyem.

Kazachowie liczą na szybki rozwój współpracy z Brytyjczykami w sprawach transportu, logistyki, edukacji, w tym otwieranie lokalnych oddziałów czołowych uczelni z Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Ropa z Kazachstanu popłynęła do Niemiec przez Rosję i Polskę

Według strony kazachskiej dwustronna wymiana handlowa między krajami w 2022 roku wyniosła 1,8 mld dol., co oznacza wzrost o 58,7 proc. w stosunku do 2021 roku (1,2 mld dol.). W republice działa ponad 550 spółek joint ventures i przedstawicielstw z udziałem kapitału brytyjskiego.

Przez ponad 30 lat współpracy Wielka Brytania pozostaje jednym z kluczowych partnerów handlowych i gospodarczych republiki, inwestując w jej gospodarkę ponad 16 mld dolarów. „Ze swojej strony Kazachstan zamierza zwiększyć eksport na rynek brytyjski o ponad 750 mln dolarów” — powiedział Wasilenko, cytowany przez RIA Nowosti.

Kazachstan ma największe na świecie zasoby uranu, a także dużo innych pożądanych na świecie bogactw naturalnych w tym ropy, gazu, węgla i metali ziem rzadkich. Nowy prezydent kraju, obrał kurs uniezależniania się od wpływów Moskwy.