Według komunikatu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) dochody agresora z eksportu ropy i gazu wyniosły w styczniu 18,5 mld dol. To o 38 proc. mniej niż Moskwa otrzymała w styczniu 2022 r., informuje Reuters.
Dyrektor wykonawczy IEA, Fatih Birol, powiedział, że zachodnie sankcje przeciwko rosyjskiemu eksportowi surowców energetycznych osiągnęły swój cel, jakim jest stabilizacja rynków ropy i zmniejszenie dochodów Rosji z ropy i gazu.
„Oczekujemy, że spadek rosyjskich przychodów z ropy i gazu będzie ostrzejszy w nadchodzących miesiącach. A nawet bardziej gwałtowny w perspektywie średnioterminowej z powodu braku dostępu do technologii i inwestycji” – powiedział Birol.
Czytaj więcej
Za 100 tys. rubli, czyli tysiąc euro, dwóch Rosjan zażądało od zarządu górniczej spółki sprzedaży aktywów w Rosji i Kazachstanie wartych ok. 70 mln zł – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W 2022 roku Federacja Rosyjska zarobiła na eksporcie ropy i gazu ok. 11,6 bln rubli. (154,68 mld dol.). Od 5 grudnia 2022 r. obowiązują unijne sankcje naftowe wobec Rosji. Surowiec droższy niż 60 dolarów za baryłkę nie może być transportowany ani ubezpieczony (95 proc. firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych ma siedziby na terenie Unii i Wielkiej Brytanii). Zakazany jest import ropy dostarczanej drogą morską.