Według Trading Economics, udział Rosji w dostawie usług wzbogacania uranu (najbardziej kapitałochłonny obszar) na światowy rynek wynosi 34 proc., a samego uranu - 36 proc. Rosatom dostarcza jedną piątą wzbogaconego uranu potrzebnego do obsługi 92 amerykańskich reaktorów jądrowych. W 2021 roku Rosja wyeksportowała do krajów UE i Stanów Zjednoczonych ok. 5 tys. ton uranu, czyli 70 proc. całej swojej produkcji w Rosji i Kazachstanie.
Czytaj więcej
Brytyjski fundusz, mający wspierać inicjatywy zmniejszające uzależnienie od rosyjskiego uranu, jest już otwarty dla potencjalnych chętnych.
Dostawy rosyjskiego uranu na rynek światowy zostały ograniczone w ramach sankcji wobec Rosji. Ze względu na zmienność cen gazu, energetyka jądrowa ponownie staje się ważna dla globalnej energetyki. W związku z tym Japonia, Francja, Korea Południowa, Indie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy zapowiedziały dodatkowe zachęty w dziedzinie energii jądrowej.
Władze japońskie nakazały budowę nowych elektrowni i zezwoliły na ponowne uruchomienie 17 wyłączonych reaktorów. Mimo to ceny uranu wciąż stanowią połowę historycznych rekordów z 2011 roku. Niemcy przedłużyli pracę swoich siłowni.
Według Bloomberga, w wojennym 2022 roku Rosja zwiększyła eksport paliwa jądrowego i technologii o 20 proc. Stało się tak w wyniku działań państw, które robią biznes z rosyjskim reżimem, jakby nie chciały dostrzec prowadzonej przezeń wojny. Najwięcej paliwa kupiły Chiny. Rosatom buduje siłownię w Turcji, rozbudowuje węgierski Paks, projektuje siłownię w Wietnamie, dostarcza paliwo i zarządza siłownią w Iranie.