Aktualizacja: 24.11.2024 23:01 Publikacja: 08.02.2023 12:07
Foto: Adobestock
Orlen w raportach finansowych za IV kwartał ubiegłego roku wykaże tymczasowy zysk z tytułu okazyjnego nabycia PGNiG. Jednostkowy wynik operacyjny powiększony o amortyzację (wynik EBITDA) zwiększy on o około 7,9 mld zł, a skonsolidowany o około 8,1 mld zł. Jednocześnie koncern podaje, że jest to zdarzenie księgowe o charakterze jednorazowym.
Do jego powstania doszło w wyniku rejestracji z dniem 2 listopada 2022 r. połączenia Orlenu z PGNiG. Zysk stanowi nadwyżkę tymczasowej wartości przejętych aktywów netto nad wartością godziwą przekazanej zapłaty (ceną rynkową wyemitowanych akcji połączeniowych), po uwzględnieniu efektu rozliczenia wcześniej istniejących powiązań. Koncern zaznacza, że proces wyceny do wartości godziwej przejętych aktywów netto jest na bardzo wczesnym etapie. Ponadto wartość zysku na okazyjnym nabyciu może ulec zmianie w ciągu 12 miesięcy, licząc od daty połączenia Orlenu z PGNiG. Płocki koncern planuje publikację raportów finansowych za IV kwartał w dniu 24 lutego.
Kreml ostro skrytykował właściciela największego w Rosji złoża metali ziem rzadkich za opóźnienia w zagospodarowaniu „strategicznie ważnego zasobu”. Prywatna firma dostała wybór: albo przyspieszy inwestycje albo straci licencję na złoże.
Obrońcy przyrody i plemię rdzennych mieszkańców amerykańskich pozywają Stany Zjednoczone, chcąc zablokować kopalnię litu w Nevadzie, która, jak twierdzą, doprowadzi do wyginięcia zagrożonego dzikiego kwiatu pustyni, zakłóci przepływ wód gruntowych i zagrozi zasobom kulturowym.
Z końcem października mija okres przejściowy dotyczący rozporządzenia o jakości paliw stałych, w tym węgla, spalanych w gospodarstwach domowych. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi jednak, że mamy czas do połowy listopada.
Odcięte sankcjami od rynków zagranicznych, co skutkowało gwałtownym spadkiem eksportu, rosyjskie zakłady metalurgiczne zaczęły drastycznie zmniejszać produkcję. Nie pomaga nawet rozgrzana do czerwoności machina wojenna Putina.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Orlen podpisał umowę kredytową z konsorcjum 16 banków, która gwarantuje Grupie finansowanie w wysokości 2 mld euro.
Wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie powinien przełożyć się na zainteresowani polskimi firmami IT.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Podlaska firma z branży rybnej dokonała właśnie akwizycji istotnego dostawcy na brytyjskim rynku. To niejedyny w ostatnim czasie taki przypadek, a kolejne przejęcia są już w trakcie.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
W ubiegłym roku transakcje M&A zyskały nowego uczestnika – fundację rodzinną. To podmiot, który coraz częściej bierze udział w procesach fuzji i przejęć. Na czym polega specyfika takich transakcji? Na co zwrócić uwagę?
Od roku możliwe jest połączenie spółek sióstr bez przyznawania udziałów (akcji) wspólnikowi spółki przejmowanej. Rozwiązanie bezemisyjne wydaje się atrakcyjne, jednak może powodować obowiązek rozpoznania przychodu przez spółkę przejmującą.
W jakiej kondycji jest rynek fuzji i przejęć w Polsce? Jakie branże cieszą się szczególnym zainteresowanie i jak rysuje się przyszłość? Przemysław Tychmanowicz rozmawiał o tym w programie Rzecz o Biznesie z Karolem Sową, partnerem zarządzającym w kancelarii White Owl.
Czy przekazując potencjalnym inwestorom informacje zawierające dane osobowe należy zawrzeć umowę powierzenia danych? Czy potrzebna jest na to zgoda osób, których dane przekazujemy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas