Kazachska Państwowa Kompania Atomowa (Kazatomprom) zamierza transportować produkty uranowe na rynki światowe Transkaspijskim Międzynarodowym Szlakiem Transportowym (TITR) jako alternatywę dla tradycyjnej trasy przez port w Petersburgu. Kazachowie tłumaczą to chęcią ograniczenia ryzyka logistycznego związanego z niepewną sytuacją w Rosji.
Komunikat prasowy opublikowany na stronie internetowej firmy mówi, że Kazatomprom monitoruje sytuację z sankcjami wobec Rosji i ich potencjalnym wpływem na transport gotowych produktów przez terytorium Federacji Rosyjskiej.
„Transkaspijska Międzynarodowa Trasa Transportowa, która od 2018 roku jest z powodzeniem wykorzystywana przez firmę jako trasa alternatywna i przyczynia się do zniwelowania ryzyka niedostępności głównej trasy z jakiegokolwiek powodu” – czytamy w komunikacie, cytowanym przez RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Surowiec tanieje czwarty tydzień. Przebił już granicę 100 euro/MWh (95 euro we wtorek). To zasługa wyjątkowo ciepłej pogody, która opóźnia rozpoczęcie wybierania gazu z niemal pełnych podziemnych magazynów. Do tego dochodzi nowe zjawisko - nadpodaż LNG na rynku Unii i obawa przez bardziej radykalną interwencją na gazowym rynku ze strony Brukseli.
Kazachska firma ma pozwolenie na tranzyt uranu ze swoich kopalń w Kazachstanie przez TITR w ilości do 3,5 tys. ton. Kazatomprom kontynuuje prace nad zwiększeniem tego kontyngentu, a także nadal wspiera swoich partnerów joint venture w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń na transport gotowych produktów wzdłuż trasy transkaspijskiej.