Według gazety La Repubblica Thales Alenia Space wyjaśnił wycofanie się z Rosji siłą wyższą, czyli wywołaną przez Rosje wojną na Ukrainie. Antyrosyjskie sankcje uniemożliwiają eksport do Rosji niezbędnego do prac sprzętu i prac instalacyjnych, dodaje państwowa agencja TASS.

W 2013 roku Thales Alenia Space France zdobyła zamówienie na produkcję satelity telekomunikacyjnego Yamal-601 o wartości ponad 10 miliardów rubli. Zamawiającym była kosmiczna spółka-córka Gazpromu - Gazprom Space Systems.

W 2019 roku Gazprom i Thales Alenia Space podpisały umowę na wspólną produkcję w Rosji „konkurencyjnych aparatów kosmicznych (satelitów) wykorzystujących zaawansowane technologie europejskie”. Thales Alenia Space miała wziąć udział w projekcie stworzenia zakładu montażu kosmicznych aparatów dla celów cywilnych w rejonie Moskwy.

Prace najpierw wstrzymała pandemia, a teraz wywołana przez rosyjski reżim wojna. Gazprom liczył, że dzięki kontraktowi z Thales dostanie dostęp do najnowszych europejskich technologii kosmicznych.

Czytaj więcej

Kamaz, Aerofłot, Uralwagonzawod… Kto najdrożej zapłaci za inwazję