Saudi Aramco prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży do 49 proc. swojego biznesu rurociągowego, dla konsorcjum amerykańskich, chińskich i lokalnych inwestorów, pisze Wall Street Journal, powołując się na źródła zaznajomione z negocjacjami.

Według źródeł, wartość transakcji może wynosić od 10 do 15 miliardów dolarów. Tak więc sieci rurociągów Aramco warte są ponad 20 miliardów dolarów. „Umowa może zostać ogłoszona w tym tygodniu” – podkreśla WSJ.

Wśród inwestorów zainteresowanych kupnem wymieniane jest amerykańska firma zarządzająca inwestycjami Apollo Global Management, firma inwestycyjna EIG Global Energy Partners, chiński fundusz infrastrukturalny Silk Road Fund, chiński fundusz private equity China Reform Fund Management oraz saudyjskie fundusze emerytalne.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

„Zachowując większościowy udział w biznesie rurociągowym, Arabia Saudyjska zapewni sobie kontrolę nad aktywami. Źródła twierdzą, że powstanie spółka joint venture pomiędzy Saudi Aramco i zwycięskim oferentem. Spółka będzie dostawać od Saudyjczyków fundusze za transport ropy rurociągami. Nie udało się poznać w jaki sposób dzielone będą przychody w tej firmie – pisze gazeta.

Wiosną 2020 roku agencja Bloomberg po raz pierwszy poinformował, że Saudi Aramco rozważa sprzedaż udziałów w swoim dziale rurociągów w obliczu spadających cen ropy.

Saudi Aramco to narodowa firma naftowa Arabii Saudyjskiej, założona w 1933 roku. Siedziba znajduje się w Dhahranie. Firma kontroluje niemal wszystkie zakłady naftowe w kraju. Zaspokaja ok. 10 proc. światowego zapotrzebowania na ropę.

""

Rafineria Ras Tanura należąca do Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej/Bloomberg

energia.rp.pl

W latach 1965-2019 była największym trucicielem naszej planety. Firma ma blisko 4,39- procentowy udział w globalnej emisji trucizn do atmosfery.

Od 1965 r arabski moloch wysłał do atmosfery 59,26 mld ton ekwiwalentu CO2 (badania przytacza The Guadian). Za nim jest amerykański Chevron (43,35 mld ton) i rosyjski Gazprom (43,23 mld ton).