Arktyczne plany Rosneft

Bloomberg

Powrót do wiercenia w dnie Morza Karskiego i większe inwestycje w złoża u brzegów Sachalina to najnowsze plany rosyjskiego lidera rynku ropy.

O planach poinformowała agencję Bloomberg Aleksandr Żarow szef departamentu licencji i kontroli złóż Rosneft, podczas dzisiejsze konferencji „Ropa i gaz Sachalina”.

„Chcemy wznowić wiercenia w Morzu Karskim w 2019 r” – stwierdził menadżer. Prace w rosyjskiej Arktyce zostały wstrzymana po wprowadzeniu przez Zachód sankcji, uniemożliwiających rosyjskich koncernom korzystanie z zagranicznych technologii wydobycia i poszukiwań w Arktyce.

W 2014 r Rosneft razem z Exxon Mobil odkryli nowe złoże w dnie Morza Karskiego. Zostało nazwane „Pabieda” (zwycięstwo); jego zasobność oceniono na 130 mln ton ropy i 499 mld m3 gazu ziemnego. Surowce znajdują się na głębokości 80-120 m a powierzchnia oceniana jest na 700 km kw.

Po wycofaniu się Amerykanów z prac, Rosjanie musieli je przerwać, bo nie mają odpowiedniego sprzętu ani technologii własnych do ich prowadzenia.

Dlatego w planach koncernu jest zwiększenie zaangażowania w przybrzeżnych woda wyspy Sachalin (leży 50 km na północ od japońskiej wyspy Hokkaido). Tutaj prace mają ruszyć w latach 2020-2030. Da to wzrost wydobycia z tego rejonu o 1-1,2 mln ton ropy rocznie. Zasobność przybrzeżnych złóż jest oceniana na 380 mln ton ekwiwalentu naftowego. Cały potencjał Sachalina i jego wód jest szacowany na 1,5 mld ton ekwiwalentu.

Mogą Ci się również spodobać

Niskie marże w Orlenie i Lotosie

W lutym płocki koncern zanotował najniższą marżę rafineryjną od grudnia 2014 r., a gdańska ...

Rafał Miland – PERN jest bardzo atrakcyjnym pracodawcą

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Rafał Miland, Wice prezes PERN.

Minister energii pozoruje walkę ze smogiem

Pakiet działań, które mają ograniczyć emisję pyłów, okazuje się zaskakująco liberalny. Nie eliminuje węgla ...

PKN Orlen wprowadza kodeks postępowania dla dostawców

PKN Orlen wprowadza kodeks postępowania dla dostawców, który wyznacza obowiązkowe kryteria w kwalifikacji kontrahentów ...

Policja znalazła winnych pożaru w Unipetrolu

Dwóch pracowników, kontrolowanego przez PKN Orlen czeskiego Unipetrolu zostało oskarżonych przez policję o spowodowanie ...

PKN Orlen: w negocjacjach płacowych nie postulowano zróżnicowania podwyżek

Według PKN Orlen, związek zawodowy pracowników ruchu ciągłego, który nie zgodził się na proponowane ...