Arktyczne plany Rosneft

Bloomberg

Powrót do wiercenia w dnie Morza Karskiego i większe inwestycje w złoża u brzegów Sachalina to najnowsze plany rosyjskiego lidera rynku ropy.

O planach poinformowała agencję Bloomberg Aleksandr Żarow szef departamentu licencji i kontroli złóż Rosneft, podczas dzisiejsze konferencji „Ropa i gaz Sachalina”.

„Chcemy wznowić wiercenia w Morzu Karskim w 2019 r” – stwierdził menadżer. Prace w rosyjskiej Arktyce zostały wstrzymana po wprowadzeniu przez Zachód sankcji, uniemożliwiających rosyjskich koncernom korzystanie z zagranicznych technologii wydobycia i poszukiwań w Arktyce.

W 2014 r Rosneft razem z Exxon Mobil odkryli nowe złoże w dnie Morza Karskiego. Zostało nazwane „Pabieda” (zwycięstwo); jego zasobność oceniono na 130 mln ton ropy i 499 mld m3 gazu ziemnego. Surowce znajdują się na głębokości 80-120 m a powierzchnia oceniana jest na 700 km kw.

Po wycofaniu się Amerykanów z prac, Rosjanie musieli je przerwać, bo nie mają odpowiedniego sprzętu ani technologii własnych do ich prowadzenia.

Dlatego w planach koncernu jest zwiększenie zaangażowania w przybrzeżnych woda wyspy Sachalin (leży 50 km na północ od japońskiej wyspy Hokkaido). Tutaj prace mają ruszyć w latach 2020-2030. Da to wzrost wydobycia z tego rejonu o 1-1,2 mln ton ropy rocznie. Zasobność przybrzeżnych złóż jest oceniana na 380 mln ton ekwiwalentu naftowego. Cały potencjał Sachalina i jego wód jest szacowany na 1,5 mld ton ekwiwalentu.

Mogą Ci się również spodobać

Projekt „PKN Energa” wystraszył inwestorów

O 3 miliardy złotych skurczyła się wartość PKN Orlen po ogłoszeniu akwizycji firmy Energa. ...

Wraca polityczna moda na konsolidacje

Po pomyśle stworzenie koncernu paliwowo-surowcowego wraca idea fuzji Orlenu z Lotosem. O ewentualnej fuzji ...

Sieczin wydał wyrok

Prezes Rosnefti jest przekonany o winie byłego ministra gospodarki Rosji, oskarżonego o korupcję. Głównym ...

Magistrale gazowe do remontu

Rusza modernizacja magistrali gazowych na Ukrainie. Kapitalny remont najważniejszego odcinka ma kosztować 50 mln ...

Kozienice oficjalnie odpalone

Nowy blok Enei już w czasie próbnej pracy obniżał ceny energii. Czy tak będzie ...

Tchórzewski: Mamy mapę drogową transformacji energetycznej

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych ...