OPEC znów podzielony

Bloomberg

Przed każdą konferencją OPEC pojawiają się wypowiedzi, których celem jest podbicie cen ropy. Tym razem mają bardzo ograniczony wpływ na to, co się dzieje na rynku.

W Algierze rozpoczęła się dwudniowa konferencja energetyczna, w której biorą udział najwięksi gracze z tego rynku. Algierczycy zapewniają, że zapadła już decyzja przynajmniej o zamrożeniu poziomu wydobycia ropy na obecnym (czyli bardzo wysokim) poziomie. Noureddine Bouarfa, algierski minister energii, twierdzi wręcz, że dojdzie do porozumienia członków kartelu. Byłaby to pierwsza taka umowa od 2014 roku.

Saudyjczycy, którzy są najważniejsi na tym rynku, przekonują, że środowe spotkanie OPEC to tylko konsultacje, a jeśli miałyby się odbyć konkretne rozmowy, to dopiero w końcu listopada, na regularnej konferencji ministerialnej. W podobnym tonie wypowiadają się Irańczycy, którzy chcą jak najszybszego odzyskania udziałów w rynku. Zmniejszanie produkcji nie leży więc w ich interesie. Irański minister ds. ropy Bijan Zanganeh ma takie samo zdanie jak Saudyjczycy.

– Irańska retoryka jest dość jednoznaczna i nie wróży wielkich i przełomowych kompromisów – uważa Jakub Bogucki, analityk firmy e-petrol. – Pierwsze przecieki mówią wręcz o niezgodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich na redukcję produkcji. A zmuszenie tak znaczącego i zróżnicowanego gremium do przyjęcia jednego stanowiska nie jest łatwe i wydaje się, że – mimo deklaracji – obniżenie poziomu wydobycia będzie trudne do zrealizowania.

W tej sytuacji nie ma też powodów do obaw o podwyżki cen paliw na polskim rynku. Analityk e-petrol przewiduje wręcz spadki. – Spodziewamy się obniżek o ok. 10 zł na metrze sześciennym wszystkich typów paliw – mówi Jakub Bogucki.

W poniedziałek po południu baryłka Brenta kosztowała ok. 45 dol., o kilkanaście centów więcej niż na zamknięciu transakcji piątkowych.

Mogą Ci się również spodobać

Potrzebujemy nowej polityki energetycznej

Głównym zadaniem polityki energetycznej nie jest zapewnienie cieplarnianych warunków lobby węglowemu, ale stworzenie warunków ...

Azerowie gotowi spowolnić pompy

Azerbejdżan jest gotowy dodatkowo zmniejszyć wydobycie ropy, jeżeli otrzyma taką propozycję od OPEC. Kartel ...

PKP Energetyka nie będzie miała cofniętego certyfikatu bezpieczeństwa

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie cofnięcia w całości ...

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Zamknięty obieg – otwarte możliwości

Jakie szanse i korzyści może przynieść Polsce i polskim firmom przejście na gospodarkę o ...

Saudi Aramco pozyskał z debiutu prawie 30 mld dolarów

Saudyjski gigant naftowy wykorzystał w ramach debiutu opcję dodatkowej alokacji 15 proc. akcji (greenshoe) ...

Moskwa obiecuje, że czysta ropa dotrze do Polski w weekend

Polska wciąż czeka na ropę z rurociągu Przyjaźń, która spełnia normy jakościowe. Moskwa deklaruje, ...