Rosja produkuje rekordowo dużo ropy

123rf.com

Produkcja ropy naftowej w Rosji wzrosła do rekordowego poziomu. W przyszłym tygodniu ma się odbyć szczyt państw OPEC, które dążą do obniżenia produkcji i wzrostu cen ropy naftowej

Rosyjskie wydobycie we wrześniu wyniosło 11,09 mln baryłek dziennie To więcej niż najwyższa średnia miesięczna od epoki Związku Radzieckiego – informuje agencja Bloomberga.

Według danych Ministerstwa Energii we wtorek, 20 września wydobycie wzrosło do 11,18 mln baryłek. Rosyjski wiceminister energetyki Kiril Mołodcow powiedział podczas Forum Innowacji w Sektorze Energetycznym w Tiumeniu, że rosyjskie przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem ropy naftowej osiągnęły właśnie maksymalny poziom wydobycia.

Jednocześnie poinformowano o rozpoczęciu przemysłowej eksploatacji nowego złoża ropy naftowej w Rosji – Wschodniomiessojachskiego złoża ropy naftowej, najdalej wysuniętego na północ z położonych na lądzie złóż na obszarze tego kraju.

Złoże Wschodniomiessojachskie leży w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, w arktycznej strefie klimatycznej. Jego zasoby szacowane są na ponad 340 mln ton ropy i kondensatu gazowego oraz ponad 113 mld metrów sześciennych gazu. Po rozpoczęciu w środę eksploatacji planowane jest wydobycie w 2016 roku 577 tys. ton ropy. Maksymalne wydobycie – 5,6 mln ton surowca – przewidziane jest na 2020 rok.

Pod koniec września przedstawiciele Rosji spotkają się w Algierii z reprezentantami państw należących do OPEC, by omówić kwestie wzrostu wydobycia przy utrzymującej się cenie baryłki poniżej 50 dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen z nagrodą za sprawiedliwy handel

Koncern został wyróżniony za to, że od dekady sprzedaje na swoich stacjach kawę z ...

Naftogaz pisze do Gazpromu

Ukraińcy chcą kupować w Rosji tyle gazu, ile potrzebują, a nie tyle ile wymusza ...

Ropa ma uratować rosyjskiego rubla

Wysoka cena ropy pozwoli zatrzymać spadek kursu rubla wywołany amerykańskimi sankcjami, uważa były wicepremier ...

Minister energii: Ważny jest balans

Katowicki szczyt wyznaczać może kierunki polityki klimatycznej UE w perspektywie kilku dekad – pisze ...

Rada nadzorcza Energi trwa. Możliwa zmiana prezesa

We wtorek (17 stycznia) o godzinie 11 rozpoczęła się rada nadzorcza gdańskiej Energi. W ...

Zarząd PGNiG wie co robi

Wydaje się, że zmiana zarządu w PGNiG jest jedną ze spokojniejszych i najmniej kontrowersyjnych, ...