Chiny największym importerem amerykańskiej ropy

Bloomberg

Już nie Kanada, ale Chiny są największym importerem amerykańskiej ropy naftowej.

W lutym Chińczycy przegonili Kanadę i kupili w sumie 8,08 mln baryłek amerykańskiej ropy – niemal czterokrotnie więcej niż w styczniu 2017 r. – poinformowało U.S. Census Bureau.

Chiński import pomógł amerykańskiemu eksportowi ropy, który w lutym osiągnął poziom 31,2 mln baryłek. Kanada, która wciąż jest największym partnerem handlowym USA, kupiła w lutym 6,84 mln baryłek surowca. To oznacza 20-procentowy spadek w porównaniu ze styczniem tego roku.

Ceny amerykańskiej ropy są bardziej atrakcyjne niż tej z Arabii Saudyjskiej i innych krajów Bliskiego Wschodu. Kraje OPEC zdecydowały bowiem o zmniejszeniu wydobycia, by zahamować spadek cen surowca. Amerykanie, nie będąc członkiem OPEC nadal wydobywają tyle ile dotychczas.

USA są większym eksporterem surowca niż wiele krajów OPEC – ocenia John Auers, wiceprzewodniczący firmy konsultingowej Turner Mason & Co. Jego zdaniem ” to, iż Chiny kupują więcej ropy, oznacza, że Stany Zjednoczone stały się wiodącym graczem na globalnym rynku eksportu surowców”.

W 2016 amerykański eksport ropy naftowej wyniósł średnio 520 tys. baryłek dziennie, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA). Do największych odbiorców amerykańskiej ropy, poza Kanadą w zeszłym roku należały kraje europejskie, takie jak Holandia, Włochy, Wielka Brytania i Francja, a także Azja, w tym Chiny, Korea Południowa, Singapur i Japonia. Oprócz tego wśród kierunków dostaw ropy z USA znalazło się sześć krajów z Ameryki Centralnej i Południowej, w tym Curacao, Kolumbia i Peru.

W 2015 roku USA eksportowały ropę do 10 krajów, jednak aż 92 proc. tego eksportu trafiało do Kanady, która była wyłączona spod obowiązującego w Stanach Zjednoczonych zakazu eksportu surowca.

Mogą Ci się również spodobać

Coraz ciemniej nad Ukrainą

Władze w Kijowie nakazały regionom ograniczać zużycie prądu i ciepłej wody. Elektrociepłownie mogą stanąć ...

Gazprom jest zdeterminowany zwiększać dostawy gazu do UE

Rosjanie eksportują rekordowe ilości błękitnego paliwa. Nie przeszkadzają im w tym nawet ograniczenia stawiane ...

Rady nadzorcze Enei i Energi zgodziły się na wspólną realizację Ostrołęki

Rady nadzorcze Enei i Energi wyraziły zgodę na zawarcie umowy inwestycyjnej dotyczącej wspólnej realizacji ...

Nowoczesne budynki zużywają energię w sposób nieoptymalny

Podwyższenie w czasie upału temperatury w chłodzonych pomieszczeniach o 1 stopień Celsjusza daje ok. ...

Energia odnawialna wciąż na cenzurowanym

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Energii nie planuje podnieść znacząco obowiązku dotyczącego zużycia zielonej energii. Na 2018 r. wyznaczono ...

Unimot wchodzi na chiński rynek

Spółka uruchomiła w Szanghaju biuro, które prowadzi sprzedaż oraz dystrybucję olejów i smarów samochodowych ...