Chiny największym importerem amerykańskiej ropy

Bloomberg

Już nie Kanada, ale Chiny są największym importerem amerykańskiej ropy naftowej.

W lutym Chińczycy przegonili Kanadę i kupili w sumie 8,08 mln baryłek amerykańskiej ropy – niemal czterokrotnie więcej niż w styczniu 2017 r. – poinformowało U.S. Census Bureau.

Chiński import pomógł amerykańskiemu eksportowi ropy, który w lutym osiągnął poziom 31,2 mln baryłek. Kanada, która wciąż jest największym partnerem handlowym USA, kupiła w lutym 6,84 mln baryłek surowca. To oznacza 20-procentowy spadek w porównaniu ze styczniem tego roku.

Ceny amerykańskiej ropy są bardziej atrakcyjne niż tej z Arabii Saudyjskiej i innych krajów Bliskiego Wschodu. Kraje OPEC zdecydowały bowiem o zmniejszeniu wydobycia, by zahamować spadek cen surowca. Amerykanie, nie będąc członkiem OPEC nadal wydobywają tyle ile dotychczas.

USA są większym eksporterem surowca niż wiele krajów OPEC – ocenia John Auers, wiceprzewodniczący firmy konsultingowej Turner Mason & Co. Jego zdaniem ” to, iż Chiny kupują więcej ropy, oznacza, że Stany Zjednoczone stały się wiodącym graczem na globalnym rynku eksportu surowców”.

W 2016 amerykański eksport ropy naftowej wyniósł średnio 520 tys. baryłek dziennie, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA). Do największych odbiorców amerykańskiej ropy, poza Kanadą w zeszłym roku należały kraje europejskie, takie jak Holandia, Włochy, Wielka Brytania i Francja, a także Azja, w tym Chiny, Korea Południowa, Singapur i Japonia. Oprócz tego wśród kierunków dostaw ropy z USA znalazło się sześć krajów z Ameryki Centralnej i Południowej, w tym Curacao, Kolumbia i Peru.

W 2015 roku USA eksportowały ropę do 10 krajów, jednak aż 92 proc. tego eksportu trafiało do Kanady, która była wyłączona spod obowiązującego w Stanach Zjednoczonych zakazu eksportu surowca.

Mogą Ci się również spodobać

Jak Troll wystraszył Gazprom

Rosjanie proponują Europie gaz po cenie najniższej od 11 lat. Wszystko po to, by ...

Naimski: problem z gazem dla Polski będzie rozwiązany systemowo

Dostawy gazu dla Polski będą od różnych producentów, z różnych stron, dostarczane różnymi sposobami ...

KGHM Polska Miedź od lat wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania z myślą o zdrowiu mieszkańców regionu i ochronie przyrody. Spółka wydaje miliony na inwestycje środowiskowe .

Nowe technologie dla środowiska

W ubiegłym roku na realizację inwestycji proekologicznych KGHM wydał niemal 369 mln zł. Do ...

TGE: zagranica wciąż nas interesuje

Z Piotrem Zawistowskim, prezesem Towarowej Giełdy Energii  rozmawia Aneta Wieczerzak-Krusińska Rynek terminowy odbudowuje się, ...

EBOR zainwestuje w OZE na Litwie

Bank jest zainteresowany litewskimi projektami budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych. W Wilnie przedstawiciel EBOR ...

Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV. Umowa ...