Exxon zgubił maile prezesa

Bloomberg

Przedstawiciele paliwowego gigant zeznali przed sądem, że zgubili korespondencję byłego prezesa a obecnego sekretarza stanu USA.

Przed sądem Manhattanu przedstawiciele Exxon Mobil stwierdzili, że „zgubili” roczną korespondencję prezesa, poinformował MarketWatch. Korespondencja miała być częścią dowodów w sprawie prowadzonej przez prokuratora generalnego Nowego Jorku. Koncern już przekazał do biura prokuratora 416 tys. dokumentów, w tym 2 mln listów i maili.

Rex Tillerson miał pisać swoje maile w koncernie używając pseudonimu Wayne (to drugie imię Tillersona) Tracker. Pseudonim stosował w korespondencji na temat ryzyka klimatycznego na obszarach działania Exxon Mobil. Adwokaci Exxon wyjaśnili stratę korespondencji prezesa „problemami komputerowymi”. Jednak główny prawnik stanowy John Oleske nazwał zgubienie maili „bombą”.

Sędzia Barry Osterager wezwał przed sąd odpowiedzialnych za ten stan pracowników koncernu, aby dokładnie wyjaśnili jak możliwe było „zgubienie” całej rocznej korespondencji prezesa.

Sprawa w nowojorskim sądzie prowadzona jest z powództw 40 amerykańskich organizacji ekologicznych i społecznych. W grudniu 2016 r oskarżyły one kierownictwo Exxon – w tym Tillersona o finansowanie tzw. oddolnych kampanii społecznych negujących zmiany klimatyczne na Ziemi, a tym samym dopuszczające wielkie koncerny do zwiększania efektu cieplarnianego i niszczenia środowiska.

W dochodzenie w tej sprawie zaangażowało się 17 stanów USA. Eksperci podkreślają, że sprawa jest poważna, o czym świadczy fakt, iż maile były wysyłane pod pseudonimem. Tillerson miał mieć wiedzę o zmianach klimatycznych powodowanych m.in. przez działania koncernów paliwowych.

Mogą Ci się również spodobać

Dwa scenariusze dla cen ropy naftowej

Część analityków przewiduje, że jeszcze w tym roku ropa zacznie tanieć, a ceny zatrzymają ...

Wolniej przybywa chętnych do zmiany dostawcy prądu

Firmy dystrybucyjne nie walczą o nowych klientów, bo obrót detaliczny jest mało atrakcyjny. Wolą ...

Szybka jazda na plasterku słoniny

Fińskie innowacyjne paliwo pozwala ograniczyć aż o 90 procent emisje gazów cieplarnianych, w porównaniu ...

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Woźniak, PGNiG: Polska gazowa brama na północ

Świnoujście ma być polską gazową bramą na północ – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ...

Oklahoma trzęsie się po łupkowym boomie

Władze stanu wezwały spółki przeprowadzające odwierty do ograniczenia ilości wody z chemikaliami wstrzykiwanej w ...

Putin pyta oligarchę o Norylsk

Prezydent Rosji rozmawiał z największy udziałowcem Norylskiego Niklu o odpowiedzialności koncernu za ekologiczną katastrofę ...