Azerowie gotowi spowolnić pompy

Bloomberg

Azerbejdżan jest gotowy dodatkowo zmniejszyć wydobycie ropy, jeżeli otrzyma taką propozycję od OPEC. Kartel jest niezadowolony z postępowania Rosji.

– Wykonaliśmy w stu procentach swoje zobowiązanie zmniejszenia wydobycia ropy. Zauważamy, że takie działanie pozytywnie wpływa na rynek. W marcu w Kuwejcie odbędzie się posiedzenie komitetu monitorującego wykonanie postanowień z Wiednia. Jeżeli będzie taka potrzeba, to Azerbejdżan jest gotowy do większego ograniczenia pompowania ropy – zapowiedział Zamin Alijew rzecznik ministerstwa energii, cytuje agencja Prime.

Wcześniej kuwejcki minister ropy Essam al-Marzouq oświadczył, że OPEC poprosi kraje nie wchodzące w skład kartelu eksporterów, by aktywniej zmniejszały wydobycie. Zgodnie z porozumieniem z Wiednia z 30 listopada 2016 r, OPEC od 1 stycznia miał zmniejszyć wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie. Pozostałe (m.in. Rosja, Meksyk, Kazachstan, Azerbejdżan) o 558 tys bd., z czego Rosja. o 300 tys. bd. a Azerbejdżan o 35 tys. bd.

Wśród krajów OPEC najbardziej spowolniły pompy w Arabii Saudyjskiej (o 465,2 tys bd do 9,96 mln bd), Iraku (o 165,7 tys bd) i ZEA (o 153 tys bd.). Tym samym zobowiązanie swoje Arabia wykonała w 123 proc., Angola w 128 proc. a Katar w 100 proc. Natomiast pozostali członkowie OPEC – Ekwador – 81 proc., Gabon – 33 proc., w Iraku – 40 proc., Kuwejt – 92 proc., ZEA – 59 proc., Wenezuela – 66 proc.

Wydobycie wzrosło w zwolnionych z ograniczeń Nigerii o 101,2 tys. baryłek doba – do 1,576 mln baryłek dziennie i Libii – o 64,7 tys baryłek do 675 tysięcy baryłek dziennie oraz Iran – o 50,2 tys beczki do 3,775 mln baryłek dziennie, pomimo że Teheran też zobowiązał się do zamrożenia pomp.

O ile OPEC w sumie wykonał postanowienie w 90 proc., Azerbejdżan w całości, to Rosjanie jedynie w 40 proc..

Mogą Ci się również spodobać

Białoruś kupiła ropę z… Azerbejdżanu

Niedostatek taniej ropy z Rosji białoruska rafineria musi uzupełnić zakupami w Azerbejdżanie. W terminalu ...

Iran znów zaskakuje

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym ...

10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. ...

Tajemniczy kredyt dla Gazprom

Rada dyrektorów Gazpromu uchwaliła zaciągnięcie 700 mln euro pilnego kredytu we francuskim banku Credit ...

Polska kupi prąd z Ukrainy

Energia elektryczna z chmielnickiej siłowni jądrowej za dwa lata popłynie do Polski i na ...

Chłód klimatyzacji popłynie z ciepłowni

Zielonogórska elektrociepłownia należąca do EDF postawiła pierwszy krok na drodze do komercjalizacji chłodu wytwarzanego ...