Azerowie gotowi spowolnić pompy

Bloomberg

Azerbejdżan jest gotowy dodatkowo zmniejszyć wydobycie ropy, jeżeli otrzyma taką propozycję od OPEC. Kartel jest niezadowolony z postępowania Rosji.

– Wykonaliśmy w stu procentach swoje zobowiązanie zmniejszenia wydobycia ropy. Zauważamy, że takie działanie pozytywnie wpływa na rynek. W marcu w Kuwejcie odbędzie się posiedzenie komitetu monitorującego wykonanie postanowień z Wiednia. Jeżeli będzie taka potrzeba, to Azerbejdżan jest gotowy do większego ograniczenia pompowania ropy – zapowiedział Zamin Alijew rzecznik ministerstwa energii, cytuje agencja Prime.

Wcześniej kuwejcki minister ropy Essam al-Marzouq oświadczył, że OPEC poprosi kraje nie wchodzące w skład kartelu eksporterów, by aktywniej zmniejszały wydobycie. Zgodnie z porozumieniem z Wiednia z 30 listopada 2016 r, OPEC od 1 stycznia miał zmniejszyć wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie. Pozostałe (m.in. Rosja, Meksyk, Kazachstan, Azerbejdżan) o 558 tys bd., z czego Rosja. o 300 tys. bd. a Azerbejdżan o 35 tys. bd.

Wśród krajów OPEC najbardziej spowolniły pompy w Arabii Saudyjskiej (o 465,2 tys bd do 9,96 mln bd), Iraku (o 165,7 tys bd) i ZEA (o 153 tys bd.). Tym samym zobowiązanie swoje Arabia wykonała w 123 proc., Angola w 128 proc. a Katar w 100 proc. Natomiast pozostali członkowie OPEC – Ekwador – 81 proc., Gabon – 33 proc., w Iraku – 40 proc., Kuwejt – 92 proc., ZEA – 59 proc., Wenezuela – 66 proc.

Wydobycie wzrosło w zwolnionych z ograniczeń Nigerii o 101,2 tys. baryłek doba – do 1,576 mln baryłek dziennie i Libii – o 64,7 tys baryłek do 675 tysięcy baryłek dziennie oraz Iran – o 50,2 tys beczki do 3,775 mln baryłek dziennie, pomimo że Teheran też zobowiązał się do zamrożenia pomp.

O ile OPEC w sumie wykonał postanowienie w 90 proc., Azerbejdżan w całości, to Rosjanie jedynie w 40 proc..

Mogą Ci się również spodobać

Górnicze związki straciły kontakt z rzeczywistością

Kolejne żądania płacowe pracowników kopalń pokazują, że panowie na Śląsku i Zagłębiu żyją w ...

Polska energetyka idzie pod prąd

W naszym kraju buduje się najwięcej w Europie mocy węglowych. To dlatego, że o ...

Człowiek byłego ministra energii odwołany z zarządu Orlenu

Po dwóch i pół roku urzędowania Wiesław Protasewicz został odwołany przez radę nadzorczą koncernu ...

Jesienią możliwa zmiana prawa dla ekosiłowni

Nowe, małe biogazownie i hydroelektrownie w ramach nowelizacji dostaną taryfy gwarantowane. Podczas obrad Parlamentarnego ...

Energetyka znalazła się w węglowej niszy

Liczba rozpoczętych inwestycji w bloki węglowe na świecie maleje już trzeci rok z rzędu. ...

Unia połknęła więcej gazu

W minionym roku kraje Unii kupiły za granicą łącznie o 10 proc. gazu więcej ...