Azerowie gotowi spowolnić pompy

Bloomberg

Azerbejdżan jest gotowy dodatkowo zmniejszyć wydobycie ropy, jeżeli otrzyma taką propozycję od OPEC. Kartel jest niezadowolony z postępowania Rosji.

– Wykonaliśmy w stu procentach swoje zobowiązanie zmniejszenia wydobycia ropy. Zauważamy, że takie działanie pozytywnie wpływa na rynek. W marcu w Kuwejcie odbędzie się posiedzenie komitetu monitorującego wykonanie postanowień z Wiednia. Jeżeli będzie taka potrzeba, to Azerbejdżan jest gotowy do większego ograniczenia pompowania ropy – zapowiedział Zamin Alijew rzecznik ministerstwa energii, cytuje agencja Prime.

Wcześniej kuwejcki minister ropy Essam al-Marzouq oświadczył, że OPEC poprosi kraje nie wchodzące w skład kartelu eksporterów, by aktywniej zmniejszały wydobycie. Zgodnie z porozumieniem z Wiednia z 30 listopada 2016 r, OPEC od 1 stycznia miał zmniejszyć wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie. Pozostałe (m.in. Rosja, Meksyk, Kazachstan, Azerbejdżan) o 558 tys bd., z czego Rosja. o 300 tys. bd. a Azerbejdżan o 35 tys. bd.

Wśród krajów OPEC najbardziej spowolniły pompy w Arabii Saudyjskiej (o 465,2 tys bd do 9,96 mln bd), Iraku (o 165,7 tys bd) i ZEA (o 153 tys bd.). Tym samym zobowiązanie swoje Arabia wykonała w 123 proc., Angola w 128 proc. a Katar w 100 proc. Natomiast pozostali członkowie OPEC – Ekwador – 81 proc., Gabon – 33 proc., w Iraku – 40 proc., Kuwejt – 92 proc., ZEA – 59 proc., Wenezuela – 66 proc.

Wydobycie wzrosło w zwolnionych z ograniczeń Nigerii o 101,2 tys. baryłek doba – do 1,576 mln baryłek dziennie i Libii – o 64,7 tys baryłek do 675 tysięcy baryłek dziennie oraz Iran – o 50,2 tys beczki do 3,775 mln baryłek dziennie, pomimo że Teheran też zobowiązał się do zamrożenia pomp.

O ile OPEC w sumie wykonał postanowienie w 90 proc., Azerbejdżan w całości, to Rosjanie jedynie w 40 proc..

Mogą Ci się również spodobać

Niskie ceny ropy hamują łupkowe poszukiwania

Odwierty na Pomorzu zdecydują o takich inwestycjach w Polsce. Dotychczasowe koszty łupkowych odwiertów i ...

PBG silne kondycją Rafako

Segment gazu i ropy z mniejszymi przychodami, ale i stratami. W I połowie br. ...

Jestem za energetyką rozproszoną

Musimy zmienić tok myślenia i lokować elektrownie tam, gdzie jest planowana duża produkcja wymagająca ...

Donald Tusk krytykuje projekt Nord Stream 2

Bruksela szykuje się do negocjacji z Rosją na temat Nord Stream 2. Przewodniczący Rady ...

Problemy w Kralupach nie wstrząsną Czechami

Wyłączenie rafinerii w Kralupach nie powinno wpłynąć istotnie na czeski rynek paliw i funkcjonowanie ...

W planach duże wydatki na rozwój stacji paliw

Kolejne obiekty zamierzają uruchamiać firmy z branży i nowi gracze. Skuteczna walka z szarą ...