Orlen uruchomił blok gazowy

Bloomberg

We Włocławku trwa rozruch nowopowstającej elektrociepłowni o mocy 463 MWe. Do eksploatacji ma być oddana w połowie tego roku.

PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa, którą zainstalowano w nowopowstającej elektrociepłowni we Włocławku, osiągnęła zakładane 3 tys. obrotów. Był to kolejny etap rozruchu. Zgodnie z najnowszymi planami komercyjna eksploatacja elektrociepłowni ma się rozpocząć połowie tego roku. Według pierwotnych założeń miała być gotowa do użytku w grudniu 2015 r.

Kolejne fazy uruchamiania bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe będą koncentrować się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza tzw. ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.

– To historyczna chwila nie tylko dla PKN Orlen, ale również dla polskiej branży energetycznej. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem CCGT o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienie doskonałości operacyjnej grupy Orlen i bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen.

Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen buduje konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 1,4 mld zł netto. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych koncernu. Prąd produkowany przez oba bloki ma być wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne grupy kapitałowej, ale również sprzedawany na rynku krajowym.

Dzięki obu inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tauron rozważa zielone obligacje

W tym roku Tauron planuje wyjść na rynek z emisja euroobligacji lub tzw. zielonych ...

Priorytet to silny koncern

Koncepcja budowania silnych grup energetycznych w Polsce jest mi bliska. Tauron ma potencjał odegrania ...

Elektrownia Puławy ma decyzję środowiskową

Decyzja dotyczy budowy elektrociepłowni gazowej o mocy 400 MWe. Inwestycja o wartości ponad 1,1 ...

Nowa taryfa w EuRoPol Gazie

W przyszłym roku stawki za przesył błękitnego paliwa gazociągiem jamalskim powinny wzrosnąć średnio o ...

Rośnie popyt na paliwa, szczególnie lotnicze

Ubiegły rok przyniósł w Polsce mocny wzrost zapotrzebowania na olej napędowy i paliwo lotnicze ...

Mniejszy apetyt świata na ropę

OPEC obniżył prognozę wzrostu tegorocznego popytu świata na ropę. Wzrost zakupów nie przekroczy psychologicznej ...