Orlen uruchomił blok gazowy

Bloomberg

We Włocławku trwa rozruch nowopowstającej elektrociepłowni o mocy 463 MWe. Do eksploatacji ma być oddana w połowie tego roku.

PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa, którą zainstalowano w nowopowstającej elektrociepłowni we Włocławku, osiągnęła zakładane 3 tys. obrotów. Był to kolejny etap rozruchu. Zgodnie z najnowszymi planami komercyjna eksploatacja elektrociepłowni ma się rozpocząć połowie tego roku. Według pierwotnych założeń miała być gotowa do użytku w grudniu 2015 r.

Kolejne fazy uruchamiania bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe będą koncentrować się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza tzw. ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.

– To historyczna chwila nie tylko dla PKN Orlen, ale również dla polskiej branży energetycznej. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem CCGT o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienie doskonałości operacyjnej grupy Orlen i bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen.

Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen buduje konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 1,4 mld zł netto. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych koncernu. Prąd produkowany przez oba bloki ma być wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne grupy kapitałowej, ale również sprzedawany na rynku krajowym.

Dzięki obu inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile Gazprom zapłaci Manciniemu?

Nowy włoski trener Zenitu St. Petersburg będzie dostawał 4,5 mln euro (18,8 mln zł) ...

MOL w trendzie wzrostowym

Akcje MOL cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. To efekt dobrych perspektyw na ...

Enea przeznaczy zyski na Ostrołękę

Poznańska spółka w tym roku nie wypłaci dywidendy. Chce to zrobić później. Ubiegłoroczny zarobek ...

Spekulanci kontra OPEC

W 2018 r rynek rynek ropy czeka pięć wyzwań. Najtrudniejsze będzie utrzymanie stabilności cenowej. ...

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

TGE z nowym indeksem

Z końcem grudnia Towarowa Giełda Energii ruszy z publikacją indeksu Rynku Dnia Następnego energii ...