Orlen uruchomił blok gazowy

Bloomberg

We Włocławku trwa rozruch nowopowstającej elektrociepłowni o mocy 463 MWe. Do eksploatacji ma być oddana w połowie tego roku.

PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa, którą zainstalowano w nowopowstającej elektrociepłowni we Włocławku, osiągnęła zakładane 3 tys. obrotów. Był to kolejny etap rozruchu. Zgodnie z najnowszymi planami komercyjna eksploatacja elektrociepłowni ma się rozpocząć połowie tego roku. Według pierwotnych założeń miała być gotowa do użytku w grudniu 2015 r.

Kolejne fazy uruchamiania bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe będą koncentrować się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza tzw. ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.

– To historyczna chwila nie tylko dla PKN Orlen, ale również dla polskiej branży energetycznej. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem CCGT o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienie doskonałości operacyjnej grupy Orlen i bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen.

Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen buduje konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 1,4 mld zł netto. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych koncernu. Prąd produkowany przez oba bloki ma być wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne grupy kapitałowej, ale również sprzedawany na rynku krajowym.

Dzięki obu inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraiński MSZ: decyzja KE ws. gazociągu OPAL narusza umowę UE-Ukraina

Ukraińskie MSZ oświadczyło, że decyzja Komisji Europejskiej pozwalająca rosyjskiemu Gazpromowi na znaczne zwiększenie wykorzystania ...

Nowe źródło czystej energii na Górnym Śląsku

Nowa elektrociepłownia pomoże w walce ze smogiem w Zabrzu i Bytomiu. EC ZABRZE to ...

Możemy planować dekarbonizację energetyki

W samym portfelu InnoEnergy mamy już ok. 40 rozwiązań, których wdrożenie sprzyja znaczącemu ograniczeniu emisji ...

Największa w Polsce transakcja na rynku fotowoltaiki dopięta

45,4 MW – to łączna moc elektrowni słonecznych, jakie kupiła w Polsce Aberdeen Standard ...

Akcjonariusze Enei i Bogdanki bez nagrody z zysku

Zarządy Enei i zależnej od niej kopalni Bogdanka nie będą rekomendować wypłaty dywidendy z ...

PGNiG odkryło złoże w Nowym Siole

Niedaleko Lubaczowa koncern może wydobyć około 20 mln m sześc. błękitnego paliwa. Dokładniejsze szacunki ...