Arabska jesień w ropie

Bloomberg

Arabia Saudyjska pompuje najwięcej w historii. W ciągu 10 miesięcy średnia produkcja wyniosła 10,2 mln baryłek/dobę, co daje pierwsze miejsce na świecie.

Jak podała arabska gazeta Al-Iktisadiya, Rosja spadła na drugą pozycję z 10,12 mln baryłek/dobę (bd). Całe światowe wydobycie za 10 miesięcy wzrosło o 1,8 proc. do 74,2 mln bd. Najwięksi producenci pompowali coraz więcej, by w ten sposób utrzymać swój udział w globalnym rynku a także powetować straty spowodowane dużym spadkiem cen ropy.

W swojej historii rekordowe wydobycie Arabia Saudyjska miała trzy lata temu. W 2012 .r, gdy cena średnia była na wysokim poziomie 112 dol/baryłkę, produkcja Saudi Amarco – krajowego monopolisty wydobywczego była na poziomie 9,8 mln bd.

Tymczasem w USA zapasy ropy osiągnęły w 2014 r. najwyższy poziom od 1972 r., podała EIA, rządowa Administracja Informacji Energetycznej. Rezerwy wynosiły na początku 2015 r. 39 mld baryłek (+9 proc. rok do roku). Zapasy gazu naturalnego urosły w 2014 r. o 10 proc. do 9,6 bln m3. Utrzymujące się niskie ceny surowców energetycznych spowodowały redukcję stanowisk wiertniczych w Stanach Zjednoczonych. Zapasy w tym tygodniu wzrosły o 2,6 mln baryłek.

W środę cena ropy rosła. Brentem handlowano po 46,23 db (+0,28 proc.), a kontrakty z dostawą styczniową amerykańskiej marki WTI szły po 42,87 db (+0,5 proc.). Analitycy wiążą wzrost cen ropy z sytuacją geopolityczną i zagrożeniem terroryzmem.

Mogą Ci się również spodobać

Akcje Gazpromu padły na twarz

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy ...

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Tauron Ciepło wyda 247 mln ...

Rosneft ryzykuje w Kurdystanie

Władze Iraku ostrzegły zagraniczne koncerny przed zawieraniem umów naftowych z iracką prowincją Kurdystan. Kontrakt ...

Świat pożarł więcej energii

W 2017 r świat znów pożarł więcej energii, a więc i surowców do jej ...

Putin podłączył Krym do gazu

Anektowany ukraiński półwysep został podłączony do magistrali gazowych Rosji – poinformował Władimir Putin. – ...

OPEC podzielony jak nigdy

Ropa podrożała i analitycy jeszcze w tej chwili nie mają pewności: czy jest to ...