Arabska jesień w ropie

Bloomberg

Arabia Saudyjska pompuje najwięcej w historii. W ciągu 10 miesięcy średnia produkcja wyniosła 10,2 mln baryłek/dobę, co daje pierwsze miejsce na świecie.

Jak podała arabska gazeta Al-Iktisadiya, Rosja spadła na drugą pozycję z 10,12 mln baryłek/dobę (bd). Całe światowe wydobycie za 10 miesięcy wzrosło o 1,8 proc. do 74,2 mln bd. Najwięksi producenci pompowali coraz więcej, by w ten sposób utrzymać swój udział w globalnym rynku a także powetować straty spowodowane dużym spadkiem cen ropy.

W swojej historii rekordowe wydobycie Arabia Saudyjska miała trzy lata temu. W 2012 .r, gdy cena średnia była na wysokim poziomie 112 dol/baryłkę, produkcja Saudi Amarco – krajowego monopolisty wydobywczego była na poziomie 9,8 mln bd.

Tymczasem w USA zapasy ropy osiągnęły w 2014 r. najwyższy poziom od 1972 r., podała EIA, rządowa Administracja Informacji Energetycznej. Rezerwy wynosiły na początku 2015 r. 39 mld baryłek (+9 proc. rok do roku). Zapasy gazu naturalnego urosły w 2014 r. o 10 proc. do 9,6 bln m3. Utrzymujące się niskie ceny surowców energetycznych spowodowały redukcję stanowisk wiertniczych w Stanach Zjednoczonych. Zapasy w tym tygodniu wzrosły o 2,6 mln baryłek.

W środę cena ropy rosła. Brentem handlowano po 46,23 db (+0,28 proc.), a kontrakty z dostawą styczniową amerykańskiej marki WTI szły po 42,87 db (+0,5 proc.). Analitycy wiążą wzrost cen ropy z sytuacją geopolityczną i zagrożeniem terroryzmem.

Mogą Ci się również spodobać

Tauron nie wyklucza rezygnacji z niektórych projektów

Kierujący od wczoraj Tauronem prezes Remigiusz Nowakowski zapowiada przegląd projektów inwestycyjnych spółki. Kluczowym elementem ...

Ukraińcy ruszają z prądem na unijny rynek

Rząd w Kijowie chce w szybkim tempie zliberalizować rynek energii i odciąć go od ...

OPEC znów zaskoczył

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co ...

Pięciu przeciw Gazpromowi

Rosyjski koncern coraz częściej gości w sądzie. Pięciu europejskich klientów pozwało Gazprom o zawyżanie ...

Rosneft dostarczy ropę Orlenowi

Przez trzy najbliższe lata Rosjanie sprzedadzą płockiemu koncernowi od 18 mln ton do 25,2 ...

Po 14 latach Olechnowicz stracił fotel szefa Lotosu

Obowiązki prezesa przejął Robert Pietryszyn. Resort skarbu oczekuje od zarządu ofensywnych działań. Rada nadzorcza ...