„Saudyjczycy finansują więcej terrorystów niż Katar”

Fotolia.com

Saudyjczycy finansują terroryzm w większym stopniu niż Katar – uważa niemiecki ekspert Oliver Schlumberger

W wywiadzie dla „Wirtschafts Woche” Oliver Schlumberger, profesor uniwersytetu w Tübingen i ekspert od politycznych i ekonomicznych transformacji na Bliskim Wschodzie, powiedział, że zerwanie stosunków dyplomatycznych z katarem przez państwa Zatoki perskiej to efekt niedawnej wizyty Donalda Trumpa w Arabii saudyjskiej.

– Saudyjczycy poczuli się wzmocnieni i zdecydowali, że wreszcie mogą wystąpić przeciwko katarowi – powiedział Schlumberger. Zdaniem profesora nie ma wątpliwości, że Katarczycy finansują terrorystów, podkreślił jednak, że robi to także Arabia Saudyjska i to w znacznie większym stopniu niż mniejszy Katar. Oba kraje są bardzo aktywne w Afganistanie.

– Katar jest niestety historycznie państwem, które finansowało terroryzm na bardzo dużą skalę. Mieliśmy do podjęcia decyzję, czy pójść na łatwiznę, czy ostatecznie sięgnąć po twarde lecz niezbędne działania. Musimy wstrzymać finansowanie terroryzmu. Postanowiłem, że nadszedł czas na wezwanie Kataru, by wstrzymał to finansowanie – powiedział Donald Trump dziennikarzom w Białym Domu.

Katar solą w oku Saudyjczyków

Zdaniem Olivera Schlumbergera trzy kwestie najbardziej drażnią Saudyjczyków w Katarze: działalność telewizji Al Jazeera, która nie szczędzi krytyki pod adresem władz w Rijadzie, a także wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, które kwestionuje prawa do sprawowania władzy wszystkich rodzin panujących w regionie a po trzecie Katar ma dobre relacje z Iranem, z którym Arabia saudyjska walczy o wpływy i dominację w regionie.

– Niechęć Trumpa do Iranu jest bardzo na rękę Saudyjczykom – uważa Schlumberger. Jego zdaniem prezydent USA postrzega Irańczyków jako „tych złych” a Saudyjczyków „tych dobrych”. Taka taktyka jest jednak bardzo niebezpieczna dla Stanów Zjednoczonych, które mają w Katarze swoją bazę wojskową i 10 tys. żołnierzy. Z tej bazy przeprowadzają m.in. ataki na bazę ISIS w mieście Rakka w północnej Syrii. W razie eskalacji konfliktu Waszyngton może stracić strategiczną bazę a Saudyjczycy i Zjednoczone Emiraty Arabskie ważnego dostawcę gazu ziemnego.

Rosja może „przejąć” Katar

Kolejnym problemem może być wmieszanie się w ten konflikt Rosji, która zechce wyrwać Katar ze strefy wpływów w USA – uważa Schlumberger. Rosja jest oskarżana o atak hakerski na katarskie strony internetowe. CNN uważa, że rosyjscy hakerzy przejęli kontrolę nad katarską agencję prasową i opublikowali szereg fałszywych komentarzy emira Kataru na temat Iranu, Izraela oraz innych państw regionu.

Hakerzy zaatakowali także stronę internetową telewizji Al Jazeera.

Na początku czerwca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej poinformowało o zerwaniu stosunków dyplomatycznych i konsularnych z Katarem w związku ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu. W ślad za Rijadem stosunki zerwały ZEA, Egipt i Bahrajn. Później na taki krok zdecydowały się Jemen, Libia i Malediwy.

Na zerwanie relacji dyplomatycznych zdecydowały się też Zjednoczone Emiraty Arabskie, obejmujące: Abu Zabi, Dubaj, Szardżę, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajmę i Fudżajrę.

Bogaty w surowce energetyczne Katar jest jednym z najbogatszych krajów na świecie.

Mogą Ci się również spodobać

Instrukcje w sprawie Połańca

Francuzi konsultowali w resorcie energii, którą ofertę na Połaniec mogą wybrać – wynika z ...

Ceny energii w 2020 roku: na pewno będzie drożej

– Nie będzie rekompensat wzrostu cen energii w przyszłym roku – zapowiada minister rozwoju ...

Białoruś nie ma komu sprzedawać prądu

Ukraina przerwała import energii elektrycznej z Rosji i Białorusi. Dla tej ostatniej to poważny ...

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem Do połowy roku Polska Grupa Energetyczna zdecyduje o ...

Uranu światu nie zabraknie

Najnowszy raport OECD rozwiewa obawy o brak uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Starczy go ...

URE podał kwoty rekompensat za KDT na 2016 r.

Wytwórcy energii otrzymają w przyszłym roku około 469 mln zł w ramach rekompensat za ...