Lepsze prognozy dla producentów ropy

Bloomberg

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) spodziewa się w tym roku większego popytu na ropę, aniżeli prognozowała wcześniej.

Agencja podniosła o 0,2 mln baryłek dziennie popyt świata na ropę w tym roku. Wyniesie on w sumie 97,8 mln baryłek dziennie (bd). W minionym roku świat dziennie zużywał, według wstępnych szacunków, 96,5 mln baryłek.

IEA zmieniła też oczekiwania wobec OPEC i Rosji. Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia i rzeczywistym jego spadku na początku roku, agencja spodziewa się wzrostów w skali roku. W Rosji będzie to wzrost o 30 tys. baryłek dziennie do 11,37 mln baryłek dziennie.

Natomiast kartel jedenastu eksporterów OPEC, na który przypada jedna trzecia światowego wydobycia, zobowiązał się zmniejszyć swoje o 1,2 mln bd czyli ok. 4 proc. wydobycia kartelu. Agencja spodziewa się wzrostu wydobycia poza OPEC o 380 tys. bd, w wyniku sytuacji na rynku amerykańskim. Tam wydobycie ma się zwiększyć o 170 tys. bd.

– Nie ma wątpliwości, że po roku w którym ropa kosztowała 30-40 dolarów baryłka, amerykańska branża wydobywająca ropę z pokładów łupkowych stała się bardziej stabilna i efektywna – ocenia IEA.

Do tego dojdzie uruchomienie, dawno zapowiedzianych, projektów wydobywczych w Brazylii i Kanadzie, co zwiększy pompowanie na tych rynkach o w sumie 415 tys bd.

Wydobycie OPEC w grudniu zmniejszyło się o 320 tys bd. ( według samego OPEC o 220 tys. bd), na co wpływ miała spowolnienie pomp w Arabii Saudyjskiej i problemy w Nigerii.

– Jeżeli OPEC i karej spoza kartelu będą przestrzegać porozumienia o zamrożeniu wydobycia, to zapasy ropy na świecie zaczną się zmniejszać już w pierwszej połowie roku – pisze IEA.

Na razie w OPEC nie ma dyscypliny. Porozumieniu zagraża gwałtownie rosnące wydobycie w Libii i Nigerii.

Mogą Ci się również spodobać

Rok wyższych podatków dla wiatraków

Państwowe spółki liczą na niższe daniny dla turbin wiatrowych już w przyszłym roku. Ale ...

Tunezyjska nadzieja Serinusa

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tunezyjska nadzieja Serinusa Firma wydobywcza rodziny ...

Powstaną klastry producentów prądu

Resort energii pracuje nad formułą klastrów energetycznych. Efekty zobaczymy jesienią w postaci nowelizacji ustawy ...

Bitwa o ukraiński atom

Rosja chce przywrócić sobie kontrolę nad energetyką jądrową Ukrainy. Moskwa już znalazła sojusznika w… ...

PGE zakłada lepsze wyniki w obrocie w 2017 r.

PGE spodziewa się w tym lepszych wyników sprzedaży energii. Wcześniej zakładano, że w tym ...

MOL Group negatywnie zaskoczył

W III kwartale koncern zanotował dość duży spadek zysków. To efekt gorszych wyników na ...