Lepsze prognozy dla producentów ropy

Bloomberg

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) spodziewa się w tym roku większego popytu na ropę, aniżeli prognozowała wcześniej.

Agencja podniosła o 0,2 mln baryłek dziennie popyt świata na ropę w tym roku. Wyniesie on w sumie 97,8 mln baryłek dziennie (bd). W minionym roku świat dziennie zużywał, według wstępnych szacunków, 96,5 mln baryłek.

IEA zmieniła też oczekiwania wobec OPEC i Rosji. Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia i rzeczywistym jego spadku na początku roku, agencja spodziewa się wzrostów w skali roku. W Rosji będzie to wzrost o 30 tys. baryłek dziennie do 11,37 mln baryłek dziennie.

Natomiast kartel jedenastu eksporterów OPEC, na który przypada jedna trzecia światowego wydobycia, zobowiązał się zmniejszyć swoje o 1,2 mln bd czyli ok. 4 proc. wydobycia kartelu. Agencja spodziewa się wzrostu wydobycia poza OPEC o 380 tys. bd, w wyniku sytuacji na rynku amerykańskim. Tam wydobycie ma się zwiększyć o 170 tys. bd.

– Nie ma wątpliwości, że po roku w którym ropa kosztowała 30-40 dolarów baryłka, amerykańska branża wydobywająca ropę z pokładów łupkowych stała się bardziej stabilna i efektywna – ocenia IEA.

Do tego dojdzie uruchomienie, dawno zapowiedzianych, projektów wydobywczych w Brazylii i Kanadzie, co zwiększy pompowanie na tych rynkach o w sumie 415 tys bd.

Wydobycie OPEC w grudniu zmniejszyło się o 320 tys bd. ( według samego OPEC o 220 tys. bd), na co wpływ miała spowolnienie pomp w Arabii Saudyjskiej i problemy w Nigerii.

– Jeżeli OPEC i karej spoza kartelu będą przestrzegać porozumienia o zamrożeniu wydobycia, to zapasy ropy na świecie zaczną się zmniejszać już w pierwszej połowie roku – pisze IEA.

Na razie w OPEC nie ma dyscypliny. Porozumieniu zagraża gwałtownie rosnące wydobycie w Libii i Nigerii.

Mogą Ci się również spodobać

Stabilny wynik PKN Orlen

Kluczowy dla koncernu wynik EBITDA LIFO wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 1,9 mld ...

Transformację zostawmy fachowcom

Za siedem lat wodór może odgrywać istotną rolę, dziś jest wiele znaków zapytania – ...

Gazprom zwiększa tranzyt gazu z powodu lodowego wiatru

Gazprom zwiększył o blisko jedną czwartą tranzyt przez Ukrainę; zachodnie koncerny gwałtownie uzupełniają zapasy ...

Norweskie złoża arktyczne większe niż szacowano

Norwegia poinformowała, że zwiększyła szacunki arktycznych złóż ropy i gazu o 1,37 mld metrów ...

Podwyżki prądu dobiją program elektromobilności

Już teraz koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym może okazać się dwukrotnie wyższy niż ...

Ropa dotarła do granicy wzrostu cen

Ropa nie powinna drożeć. Próg 50 dol. za baryłkę Brenta trudno będzie w najbliższym ...