Baku odkrywa karty OPEC

Bloomberg

Azerowie upublicznili szczegóły propozycji OPEC zamrożenia wydobycia. Kraje spoza kartelu miałyby obniżyć pompowanie o 880 tys baryłek dziennie, w tym Rosja o 300 tys. baryłek.

O otrzymanej propozycje poinformował Natig Alijew minister energetyki Azerbejdżanu, cytowany przez agencję Bloomberg. „OPEC poprosił kraje spoza organizacji, by od 1 stycznia 2017 r zmniejszyły pompowanie ropy o 880 tys. baryłek dziennie. Rosja oświadczyła, że może zmniejszyć swoje wydobycie o 300 tys. baryłek dziennie, ale taki poziom nie będzie miał wpływu na cenę ropy” – mówił Alijew.

Dodał, że nie jest gotowa na zamrożenie lub ograniczenie wydobycia Brazylia. Jest już oficjalne stanowisko tego kraju w tej sprawie. Alijew uważa też, że osiągnięcie wyznaczonego celu jakim jest droga ropa, jest mało realne, dopóki do dyskusji o zamrożeniu wydobycia nie przyłączą się inni producenci spoza OPEC. Chodzi o USA, Wielką Brytanię, Chiny, Indie, Wietnam, Sudan i Syrię.

Na razie kraje te zachowują milczenie i nie zwalniają swoich pomp. W USA może wręcz nastąpić znaczny wzrost produkcji ropy, bowiem nowa administracja Białego Domy chce zdjąć wszelkie ograniczenia w branży. Zbiega się to z odkryciem największego w amerykańskiej historii złoża ropy w Teksasie. Zapowiadany przez Donalda Trumpa ewentualny zakaz importu ropy także wpłynąłby na spadek cen na świecie.

OPEC i sojusznicy 30 listopada w Wiedniu mają zawrzeć porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia na poziomie 32,5 mln baryłek na dobę. Cel jest jeden – wzrost ceny ropy. Od niej zależą budżety wielu eksporterów – w największym stopniu Wenezueli, Rosji, Iranu, Iraku.

Mogą Ci się również spodobać

Norwegowie widzą u nas inwestycje za 3,6 mld zł

TergoPower planuje budowę pięciu instalacji o mocy do 50 MW każda. Koszt jednej to ...

Koszty ochrony klimatu

Podczas odbywającego się 18–20 maja VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jak co roku – ...

Gaz-System przeprowadzi aukcje

1 lipca zainteresowane firmy będą mogły zarezerwować przepustowości na gazociągach łączących nasz kraj z ...

Total ratuje Petrobras

Skompromitowany skandalem korupcyjnym brazylijski koncern paliwowy zawarł strategiczny alians z Francuzami. Total przejmie aktywa ...

Gazprom sprzeda mniej gazu w Chinach

Sytuacja w chińskiej gospodarce oraz niskie ceny ropy i gazu na świecie negatywnie odbije ...

PGNiG odzyskuje odbiorców gazu

W tym roku grupa podpisała już umowy z około 700 nowymi klientami biznesowymi. Polskie ...