Jest kompromis w sprawie wielkości wydobycia ropy

Bloomberg

Zjednoczone Emiraty Arabskie i kartel eksporterów ropy OPEC wypracowały kompromis, który pozwoli przedłużyć porozumienie OPEC+ do końca przyszłego roku.

„ZEA rozstrzygnęły spór z OPEC. Zjednoczone Emiraty Arabskie wyznaczą nową bazę dla produkcji na poziomie 3,65 mln baryłek dziennie” – dowiedziała się agencja Bloomberg. Nowa baza dla ZEA będzie obowiązywać od maja 2022 roku, czyli po zakończeniu obecnego okresu rozliczenia OPEC+.

Czytaj także: OPEC+: nie ma zgody, jest skandal

Obecnie bazowy poziom wydobycia ropy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 3,168 mln baryłek dziennie. Emiraty nalegały na podniesienie jej do 3,8 mln jako warunek przedłużenia umowy do końca 2022 roku.

W wyniku osiągniętego kompromisu, umowa OPEC+ w sprawie wielkości wydobycia czarnego złota w 23 krajach sojuszu, zostanie przedłużona do końca 2022 r. OPEC+ wkrótce wyznaczy nowy termin spotkania.

W maju 2020 r. w wyniku gwałtownego wyhamowania gospodarki światowej OPEC+ zmuszony został od zmniejszenia wydobycia o 9,7 mln baryłek na dobę. W miarę ustabilizowania sytuacji i odmrażania gospodarek ograniczenia były korygowane i od lipca 2021 r. wynoszą 5,76 mln baryłek dziennie. Bazą dla wszystkich jest wydobycie z października 2018 r., a dla największych eksporterów – Rosji i Arabii Saudyjskiej wielkość produkcji na poziomie 11 mln baryłek dziennie.

Czytaj także: Czy amerykański kontrakt ZEA pogrąży OPEC+?

Kwoty produkcyjne na sierpień są nadal na obecnym poziomie, gdyż OPEC+ na początku lipca nie był w stanie uzgodnić dalszych warunków umowy ze względu na stanowisko ZEA. Komitet sterujący sojuszu zalecił dalsze rozluźnianie ograniczeń produkcyjnych, zwiększając je miesięcznie w okresie sierpień-grudzień o 400 tys. baryłek dziennie.

Emiraty nie godziły się na zbyt, ich zdaniem, powolne, uwalnianie rynku ropy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Góra rosyjskiego węgla wciąż rośnie. Tyle że wolniej niż rok temu

8,92 mln ton rosyjskiego węgla wjechało do Polski w okresie od stycznia do listopada ...

UOKiK nałożył karę na Gazprom

Rosyjski koncern za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową podmorskiego gazociągu ...

Rosnących cen prądu nie da się powstrzymać

Notowania uprawnień do emisji CO2 pną się w górę i biją kolejne rekordy, pociągając ...

Początek końca gigantomanii

Polska musi postawić na mniejsze, elastyczne jednostki energetyczne zamiast potężnych bloków. Choć Polskie Sieci ...

Gazprom przechodzi na aukcje

Na pierwszej aukcja rosyjskiego gazu dla republik nadbałtyckich Gazprom sprzedał 420 mln m3 z ...

Prezydent podpisał ustawę o efektywności energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o efektywności energetycznej – poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria. ...