OPEC znów zaskoczył

Bloomberg

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co zresztą od kilku miesięcy OPEC stara się robić.

Rynek zauważył decyzję kartelu, nawet na nią zareagował minimalną zwyżką cen do 48,90 dol. za baryłkę Brenta. Amerykańska WTI kosztuje teraz 46,96 dol. Bo na rynku w tej chwili jest tak dużo ropy, że takie sygnały odnoszą minimalny skutek.

OPEC zdecydował jednak, że w zarządzaniu produkcją powinien być bardziej aktywny, a nawet więcej nie tylko ma zamiar reagować na to, co się dzieje, ale i decyzjami wyprzedzać zmiany. Jak to będzie się odbywało? No właśnie, w tym problem. Bo strategia strategią, a interesy poszczególnych członków kartelu przeważają w indywidualnej polityce wydobywczej. Mało jest również prawdopodobne, aby OPEC – załóżmy – ciął wydobycie i pozwalał korzystać z wyższych cen producentom do kartelu nie należącym, takim chociażby jak Rosja, czy Meksyk, które w tej chwili pompują ile się da.

Ostatnio jednak udało się OPEC „zagadać” rynek obietnicą cięcia wydobycia o 5 proc, która została podjęta 28 września. Odniosła ona skutek, ropa podrożała o 13 proc., mimo że poza deklaracjami nic się nie wydarzyło. Nadal wydobycie wynosi prawie 34 mln baryłek dziennie, bo Nigerii i Libii udało się powrócić do większej produkcji, zaś Irak wyraźnie zwiększył eksport. Wydarzyło się więc tyle, że przez miniony miesiąc wszyscy producenci korzystali w wyższych cen.

Ostateczna decyzja w sprawie nowych limitów ma zostać podjęta 28 listopada. Nie wierzą w nią analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem coraz większe różnice zdań wewnątrz kartelu źle wróżą porozumieniu.

Mogą Ci się również spodobać

Brazylijskie kokosy naftowe w czasach zarazy

W czasie kiedy inni producenci ropy liczą straty, Brazylia bije rekordy wielkości eksportu czarnego ...

Nadchodzi trudny czas dla Gazpromu

Tej zimy Rosjanie po raz pierwszy zetkną się w Europie z konkurencją gazu z ...

Rośnie niepokój wśród górników

Przemysł węglowy pilnie potrzebuje strategii, by wyrwać się z dołka, do którego stacza się ...

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

Sikora: hurra, że to nie rząd zajmie się elektrownią atomową

Jestem zwolennikiem elektrowni atomowej i bardzo się cieszę, że pójdziemy krok do przodu – ...

Tani prąd dla wybranych

W samym środku wakacji przypadł termin składania wniosków o wydłużenie zamrożenia cen prądu dla ...