OPEC znów zaskoczył

Bloomberg

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co zresztą od kilku miesięcy OPEC stara się robić.

Rynek zauważył decyzję kartelu, nawet na nią zareagował minimalną zwyżką cen do 48,90 dol. za baryłkę Brenta. Amerykańska WTI kosztuje teraz 46,96 dol. Bo na rynku w tej chwili jest tak dużo ropy, że takie sygnały odnoszą minimalny skutek.

OPEC zdecydował jednak, że w zarządzaniu produkcją powinien być bardziej aktywny, a nawet więcej nie tylko ma zamiar reagować na to, co się dzieje, ale i decyzjami wyprzedzać zmiany. Jak to będzie się odbywało? No właśnie, w tym problem. Bo strategia strategią, a interesy poszczególnych członków kartelu przeważają w indywidualnej polityce wydobywczej. Mało jest również prawdopodobne, aby OPEC – załóżmy – ciął wydobycie i pozwalał korzystać z wyższych cen producentom do kartelu nie należącym, takim chociażby jak Rosja, czy Meksyk, które w tej chwili pompują ile się da.

Ostatnio jednak udało się OPEC „zagadać” rynek obietnicą cięcia wydobycia o 5 proc, która została podjęta 28 września. Odniosła ona skutek, ropa podrożała o 13 proc., mimo że poza deklaracjami nic się nie wydarzyło. Nadal wydobycie wynosi prawie 34 mln baryłek dziennie, bo Nigerii i Libii udało się powrócić do większej produkcji, zaś Irak wyraźnie zwiększył eksport. Wydarzyło się więc tyle, że przez miniony miesiąc wszyscy producenci korzystali w wyższych cen.

Ostateczna decyzja w sprawie nowych limitów ma zostać podjęta 28 listopada. Nie wierzą w nią analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem coraz większe różnice zdań wewnątrz kartelu źle wróżą porozumieniu.

Mogą Ci się również spodobać

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...

Rosjanie w Indiach, Hindusi w Rosji

Rosneft kupił połowę zakładów petrochemicznych w Indiach, a hinduski koncern ONGC dokupił udziałów w ...

Polska chce mieć miniatom

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Polska chce mieć miniatom Europejscy, japońscy ...

Na wyłączaniu maszyn można zarobić

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczynają budować nowy model tworzenia rezerw na kryzysowe chwile: to kontrakty ...

Kupujemy węglowe moce, gdy Europa się ich pozbywa

Po ubiegłorocznym rekordzie na rynku fuzji i przejęć bieżący rok zapowiada się co najmniej ...