Zarząd Orlenu rekomenduje wypłatę dywidendy

Adobe Stock

Do podziału pomiędzy akcjonariuszy ma być przeznaczonych ok. 1,5 mld zł. Tym samym na każdą akcję powinno przypaść po 3,5 zł. dywidendy.

Zarząd PKN Orlen zaproponuje zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu spółki przeznaczenie prawie 1,5 mld zł na wypłatę dywidendy. Jeśli jego propozycja zostanie przyjęta na każdą akcję przypadnie po 3,5 zł. W zeszłym roku wyniosła ona 1 zł. Obecna wypłata ma nastąpić z kapitału zapasowego koncernu utworzonego z zysku z lat ubiegłych. Zarząd proponuje aby 22 lipca był dniem dywidendy, a 5 sierpnia terminem jej wypłaty.

„Dotrzymujemy słowa. W naszej strategii do 2030 r. zadeklarowaliśmy powrót do wzrostowej ścieżki dywidendy w wysokości minimum 3,5 zł na akcję i teraz tę zapowiedź realizujemy” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że koncern funkcjonuje w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym, na które wpływ w ubiegłym roku miała światowa pandemia. „Jednak realizując przemyślane procesy akwizycyjne i kluczowe projekty inwestycyjne, utrzymaliśmy dobrą kondycję finansową i płynnościową, co wyróżnia nas na tle firm z branży” – twierdzi Obajtek.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, fotorzepa

Z danych za cztery kwartały 2020 r. wynika, że koncern w ubiegłym roku wypracował 3,4 mld zł skonsolidowanego zysku netto. Rok wcześniej było to 4,3 mld zł. Niezależnie od tego grupa kontynuowała kluczowe inwestycje rozwojowe, na które zgodnie z planem przeznaczono łącznie 9 mld zł.

Zgodnie z niedawno przyjętą strategią PKN Orlen do 2030 r. planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych ok. 40 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne baseny geotermalne na Podhalu

Największy kompleks geotermalny na Podhalu z powierzchnią basenów wynoszącą ponad 3 tys. metrów kwadratowych ...

Polska kontratakuje Nord Stream-2

 UOKiK zarzuca Gazpromowi i pięciu firmom, że mimo niedawnego wycofania wniosku dotyczącego wspólnej realizacji ...

Ile Gazprom zapłaci Manciniemu?

Nowy włoski trener Zenitu St. Petersburg będzie dostawał 4,5 mln euro (18,8 mln zł) ...

Szykujmy się na droższy prąd w gniazdkach

Największe koncerny energetyczne złożyły w URE wnioski o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych w ...

Banki odwracają się od węgla. Ostrołęka to koniec?

Niechęć banków do finansowania inwestycji opartych na czarnym paliwie zaczęła napędzać transformację polskiej energetyki. ...

Exxon z Rosneft zbudują zakłady LNG w Rosji. Co na to Biały Dom?

Amerykański gigant paliwowy wraz z rosyjskim wspólnie z partnerami z Japonii i Indii zbudują ...