PGNiG zwiększy inwestycje

Koncern chce w tym roku przeznaczyć na różne przedsięwzięcia 7,3 mld zł (bez akwizycji). Najwięcej pieniędzy wyda na poszukiwania i wydobycie oraz na gazociągi dystrybucyjne.

Ubiegły rok grupa PGNiG zakończyła 39,2 mld zł przychodów i 7,34 mld zł zysku netto. W stosunku do 2019 r. sprzedaż spadła o 7 proc., co było konsekwencją stosunkowo niskich cen ropy i gazu. Ponad pięciokrotnie zwyżkował za to zysk netto, o czym przede wszystkim zdecydował wygrany arbitraż z rosyjskim dostawcą gazu Gazpromem. Kluczowy wskaźnik, czyli zysk EBITDA wyniósł z kolei 13 mld zł i tym samym zwyżkował o 136 proc. Opublikowane wyniki okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków i szacunkami, które zarząd giełdowej spółki opublikował ponad miesiąc temu.

PGNiG ujawniło, że w ubiegłym roku przeznaczyło na inwestycje 6,68 mld zł (łącznie z akwizycjami). Najwięcej, bo 2,95 mld zł na rozbudowę sieci gazociągów dystrybucyjnych oraz 2,56 mld zł na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Ponadto 1,08 mld zł zasiliło realizację projektów energetycznych. „Zintensyfikowaliśmy gazyfikację kraju – w ubiegłym roku liczba nowo wybudowanych przyłączy gazowych sięgnęła prawie 113 tys., podczas kiedy w 2019 roku liczba nowych przyłączy wyniosła niecałe 82 tys. Grupa PGNiG ma już 63 stacje regazyfikacyjne, kolejne zostaną uruchomione w tym roku” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Jego zdaniem ta infrastruktura pozwoli koncernowi dotrzeć do kolejnych odbiorców i zwiększać sprzedaż. Według zarząd wzrost sprzedaży gazu w kolejnych latach spodziewany jest również w związku z oddawaniem do użytku nowych bloków gazowych w elektrociepłowniach.

W tym roku koncern chce łącznie zainwestować 7,3 mld zł (bez akwizycji). Najwięcej pieniędzy przeznaczy na poszukiwania i wydobycie oraz na gazociągi dystrybucyjne, bo po ok. 2,4 mld zł. Z kolei inwestycje w energetyce zbliżą się do 2 mld zł.

W ubiegłym roku członkowie zarządu PGNiG zarobili łącznie 14,2 mln zł (rok wcześniej 11,5 mln zł). Najwięcej zarobił były prezes, Piotr Woźniak, bo ponad 1,9 mln zł (stał na czele spółki do 9 stycznia 2020 r.) oraz Magdalena Zegarska, obecna wiceprezes (niespełna 1,9 mln zł). Po ponad 1 mln zł zarobili też: Robert Perkowski, Przemysław Wacławski, Jerzy Kwieciński i Michał Pietrzyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enea zbuduje w Pile efektywny system cieplny

Ponad 48 mln złotych wyda Grupa Enea na nową instalację ko generacyjną w Pile. ...

Priorytet to silny koncern

Koncepcja budowania silnych grup energetycznych w Polsce jest mi bliska. Tauron ma potencjał odegrania ...

MAP: Sytuacja w górnictwie jest trudna

W pierwszej kolejności działania restrukturyzacyjne powinny zostać zrealizowane na poziomie spółek górniczych – przekonuje ...

Wyrok KIO w sprawie postanowień umownych PSE – PSE przychylniejsze wykonawcom niż KIO?

Pod koniec października b.r. reprezentując Eltel Networks Energetyka (wraz z mec. Jackiem Jadzińskim z ...

Dania odpowiada Gazpromowi

Trzeci wariat trasy gazociągu Nord Stream-2 jest „bardziej do przyjęcia”, odpowiedzieli Duńczycy na groźby ...

Złe prognozy kosztują drogo

Na nieudanych i nietrafionych projektach Gazprom stracił tyle, ile wart jest na rynku jego ...