Orlen sprowadzi ropę z USA

Bloomberg

Płocki koncern podpisał roczny kontrakt opiewający na zakup ok. 1 mln ton surowca gatunku WTI. Będzie go przerabiał zarówno w Polsce, jak i w Czechach oraz na Litwie.

PKN Orlen zawarł kontrakt terminowy na dostawę ropy naftowej z amerykańskim koncernem Exxon Mobil. Umowę podpisano na rok. W jej ramach do rafinerii płockiej spółki zlokalizowanych w Polsce, Czechach i na Litwie ma trafić łącznie ok. 1 mln ton surowca. Importem objęty jest gatunek lekkiej i słodkiej ropy WTI (West Texas Intermediate). Według Orlenu charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami gęstości i zawartości siarki, co sprawia, że przy jej przerobie uzyskuje się m.in. dużą ilość tzw. produktów białych, takich jak benzyna i olej napędowy.

– Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego. Od początku moim priorytetem było i jest nadal stabilne zaopatrzenie wszystkich rafinerii grupy Orlen, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw w regionie – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że w ostatnich trzech latach grupa wzmocniła relacje z największymi światowymi firmami wydobywającymi ropę, w tym Saudi Aramco. Ponadto zabezpieczono nowe kierunki dostaw m.in. z Afryki Zachodniej.

Bloomberg

Podpisany z Exxon Mobil kontrakt terminowy, to pierwsza tego typu umowa w historii naszego kraju na dostawy amerykańskiej ropy. Orlen ma też podpisane kontakty długoterminowe z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Ponadto w ramach umów spotowych kupuje surowiec wydobywany spod dna Morza Północnego oraz w Angoli i Nigerii.

Wszystkie rafinerie należące do Orlenu posiadają łączne moce przerobowe wynoszące 35,2 mln ton rocznie. Największe zdolności mają instalacje w Płocku (16,3 mln ton) i Możejkach (10,2 mln ton). Z kolei po kilka milionów ton mogą przerabiać czeskie rafinerie w Litvinovie i Kralupach. W ubiegłym roku płocki koncern z powodu pandemii i spowolnienia gospodarczego przerobił 29,5 mln ton ropy, co oznaczało spadek o 13 proc.

Orlen nie podaje, ile w ubiegłym roku pozyskał ropy z poszczególnych kierunków. Z ostatnich danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że w 2019 r. polskie rafinerie (w Płocku i Gdańsku) aż 66,6 proc. ropy sprowadziły z Rosji. Kolejne istotne kierunki dostaw to Arabia Saudyjska (13,9 proc.), Nigeria (5 proc.), Polska (3,5 proc.), USA (2,6 proc.) i Wielka Brytania (2,4 proc.).

Flames burn off at an oil processing facility in Saudi Aramco’s oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pomysły na walkę o czyste powietrze

Ze smogiem zmagają się nie tylko miasta położone w kotlinach południowej Polski. Swój bój ...

Kontra Rosjan. Gazprom idzie do sądu przeciwko UOKiK

Jest odpowiedź Rosjan na nałożoną przez UOKiK karę 213 mln zł za brak współpracy ...

Polska poczeka na czystą ropę z „Przyjaźni”

Czysta rosyjska ropa ma dotrzeć do Polski rurociągiem „Przyjaźń” najszybciej za tydzień. Transneft zapłaci ...

PGNiG otrzymało setny ładunek LNG

Koncern systematycznie zwiększa import gazu poprzez terminal w Świnoujściu. W ostatnich czterech latach, czyli ...

Węgiel zasypał biura posłów PiS

Na dwie godziny stanęły w poniedziałek rano kopalnie Polskiej Grupy Górniczej. Następnie związkowcy odwiedzili ...

Więcej Gazpromu w Unii

Rosyjski koncern ma już ponad jedną trzecią unijnego rynku gazu. A chce więcej. – ...