PKN Orlen ogłosił strategię do 2030 r.

Bloomberg

W najbliższych 10 latach koncern chce zainwestować ok. 140 mld zł i wypracować na dotychczasowej i nowej działalności ok. 195 mld zł zysku EBITDA LIFO. Będzie też wypłacał min. 3,5 zł dywidendy na akcję.

PKN Orlen ogłosił strategię grupy kapitałowej do 2030 roku. Jej głównym celem jest zdobycie przez firmę w najbliższych latach pozycji lidera zrównoważonej transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do 2030 r. grupa planuje m.in. wzrost wyniku operacyjnego EBITDA do ok. 26 mld zł, osiągniecie ponad 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii oraz wzrost udziału specjalistycznych produktów petrochemicznych w portfelu do ok. 25 proc. Kolejne cele to wzrost liczby stacji benzynowych do ponad 3,5 tys. oraz liczby stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych do ponad 1 tys.

Koncern chce ponadto zredukować emisję CO2 o 20 proc. w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym na obecnych aktywach oraz CO2/MWh o 33 proc. w segmencie energetyki, a w 2050 r. planuje osiągnięcie neutralności emisyjnej. Wreszcie ponad 30 mld zł ma być przekazanych na inwestycje w zrównoważony rozwój, a od przyszłego roku planowane jest wypłacanie dywidendy na poziomie minimum 3,5 zł na każdą akcję.

W latach 2020-2030 PKN Orlen chce łącznie zainwestować ok. 140 mld zł. Celem inwestycji jest transformacja koncernu w kierunku grupy multienergetycznej, oparta o energetykę odnawialną i gazową, efektywną, niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną, własne wydobycie węglowodorów oraz zintegrowaną ofertę dla klientów indywidualnych.

Największa część nakładów inwestycyjnych zostanie przeznaczona na segmenty, które w najlepszy sposób realizują ambicje strategicznego rozwoju spółki. Ok. 85 mld zł zostanie przeznaczonych w nowe, perspektywiczne obszary związane przede wszystkim z energetyką odnawialną i zaawansowaną petrochemią. Z kolei na zwiększenie efektywności obecnych aktywów grupa przeznaczy 55 mld zł.

Bloomberg

 

Obecna i planowana działalność ma zapewnić grupie w latach 2020-2030 ok. 195 mld zł zysku EBITDA LIFO. – Budujemy nowy koncern multienergetyczny, zdolny do konkurowania w obliczu wielkich przemian. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że segmenty biznesowe, w których dzisiaj jesteśmy najsilniejsi, będą wymagały niezwykle głębokich zmian – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlenu. Dodaje, że zdywersyfikowana działalność zapewni koncernowi stabilną sytuację finansową i pozwoli konsekwentnie budować wartość dla akcjonariuszy spółki.

Mogą Ci się również spodobać

Chcemy takiej pomocy jak na Śląsku

Nie przeraża nas wizja zamknięcia kopalni, bo jesteśmy na to przygotowani – mówi Maciej ...

Związki ECO grożą strajkiem

Związki zawodowe działające w spółce Energetyka Cieplna Opolszczyzny grożą strajkiem. Jutro działacze rozpoczną spór ...

Tauron ramie w ramię z Uniwersytetem Śląskim

Tauron i Uniwersytet Śląski zacieśniają współpracę. W podpisanym 16 lipca porozumieniu, spółka wraz z ...

Robotnicy grabią „wenezuelski Orlen”

Tysiące robotników państwowego koncernu paliwowego Wenezueli porzuca swoje miejsca pracy i zabiera co się ...

Nowy model regulacji OSD „bez marchewki”

URE zdecydował o wprowadzeniu nowego modelu regulacji dużych dystrybutorów energii z elementami jakościowymi. Zostanie ...

Banki dadzą 9,5 mld dolarów na rosyjską Arktykę

Pomimo wciąż obowiązujących sankcji, nie brakuje zachodnich banków chętnych do sfinansowania rosyjskich projektów arktycznych. ...