Orlen wyżej wycenił Energę

Bloomberg

Szanse na to, że Skarb Państwa sprzeda akcje Energi zdecydowanie zwiększyły się po tym, jak PKN Orlen podniósł cenę w wezwaniu o 19 proc.

Jak dotąd paliwowy koncern oferował 7 zł na akcję, ale zdecydował się podnieść cenę do 8,35 zł. Oznacza to, że całą energetyczną grupę wycenia obecnie na 3,46 mld zł. Podniesienia stawki oczekiwał Skarb Państwa, który ma ponad połowę udziałów w kapitale Energi i 64 proc. głosów w jej walnym zgromadzeniu. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że 7 zł oferowane wcześniej przez Orlen to za mało. Teraz szanse na to, że Skarb Państwa pozytywnie odpowie na wezwanie, zdecydowanie się zwiększyły. Jeśli rzeczywiście zdecyduje się on sprzedać swój pakiet akcji, do państwowej kasy może wpłynąć z tego tytułu 1,78 mld zł

Analitycy spodziewali się podniesienia ceny już po tym, gdy Energa zrezygnowała z budowy bloku węglowego w Ostrołęce. Projekt był mocno krytykowany przez analityków, według których inwestycja ta w obecnych realiach nie miała szans się zwrócić. Obecnie trwają analizy, czy da się przestawić projektowany blok energetyczny na gaz. To ewidentny ukłon w kierunku Orlenu, któremu zdecydowanie bliżej jest do energetyki gazowej niż do wspierania inwestycji węglowych.
– Liczyliśmy na podniesienie ceny w wezwaniu – skomentowali analitycy DM BDM. Zwrócili jednocześnie uwagę, że od momentu ogłoszenia wezwania, czyli od 5 grudnia 2019 r., kurs Energi ustabilizował się wokół 7 zł za akcję, natomiast notowania pozostałych firm energetycznych mocno tąpnęły. Od tego czasu akcje Polskiej Grupy Górniczej potaniały o około 45 proc., Enei o 37 proc., a Tauronu o 32 proc.

Przewidywania dla spółek energetycznych na najbliższy czas też nie są najlepsze. Z powodu pandemii koronawirusa i spadającej aktywności gospodarczej zapotrzebowanie na energię elektryczną maleje, a ceny prądu na rynku hurtowym spadają. To negatywnie przełoży się na tegoroczne wyniki producentów energii. Energa nie zdecydowała się jeszcze na podanie pełnego raportu finansowego za 2019 r. Termin publikacji przekładała już dwukrotnie, a obecny przypada dopiero na 29 kwietnia, czyli już po zakończeniu zapisów w ramach wezwania ogłoszonego przez Orlen.

O ile kurs Energi po podniesieniu ceny w wezwaniu zyskiwał podczas czwartkowej sesji nawet 21 proc., sięgając maksymalnie 8,26 zł, o tyle notowania paliwowego koncernu spadały. Akcje Orlenu taniały w tym czasie nawet o 4,5 proc., do 59,2 zł. – Konsekwentnie realizujemy nasz strategiczny cel, jakim jest stworzenie zintegrowanego koncernu, powstałego w wyniku połączenia z Energą i Grupą Lotos. Będzie on zdolny do jeszcze efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowo-energetycznym, a jednocześnie pozwoli zwiększyć odporność połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe – przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Paliwowy koncern zaznacza, że wyższa cena zostanie zapłacona za wszystkie akcje energetycznej spółki objęte zapisami w całym okresie trwania wezwania, czyli od 31 stycznia do 22 kwietnia 2020 r. Wcześniej Orlen uzyskał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Energi. W kwietniu Komisja przedstawiła natomiast zastrzeżenia do planowanego przejęcia Lotosu – postępowanie w tej sprawie jest w toku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz ciaśniej na rynku gazu

Spółki energetyczne odbierają klientów PGNiG. Były monopolista na razie nie kontratakuje. W ubiegłym roku ...

USA winduje ceny ropy, Turcja – obniża

Dobre dane gospodarcze z USA przekonały rano inwestorów do większych zakupów ropy. cena poszła ...

Saudyjczycy i Rosjanie znów mieszają w ropie

Dwóch największych producentów ropy naftowej — Rosja i Arabia Saudyjska jest zaniepokojonych uporczywym utrzymywaniem ...

Novatek wydobył mniej gazu

Drugi gazowy koncern Rosji nieznacznie zmniejszył w tym roku wydobycie surowca, ale bardzo powiększył ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...

PGNiG odkryło kolejne złoże

Koncern dowiercił się gazu ziemnego na terenie wielkopolskiej gminy Rokietnica. Obecnie prowadzona jest produkcja ...