Na stacjach mocno spada sprzedaż paliw i kawy

Koronawirus powoduje, że ruch osobowy i towarowy jest dziś dużo mniejszy niż miesiąc temu. To przyczynia się do drastycznego spadku obrotów i uderza w kondycję stacji.

Ubiegły rok był wyjątkowo udany dla krajowych stacji paliw. Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego sprzedały one łącznie 28 mld litrów benzyn, diesla i LPG za ok. 132 mld zł. Ponadto z tytułu podatku VAT, akcyzy, opłaty paliwowej zasiliły budżet państwa kwotą 65 mld zł. Ten rok już taki dobry nie będzie.
Orlen, który ma największą w Polsce sieć, bo liczącą 1,8 tys. stacji, obserwuje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i na bieżąco dostosowuje do niej swoje działania. – Wszystkie stacje pracują i mają zapewnione dostawy. Odnotowujemy obniżenie konsumpcji paliw zarówno w Polsce, jak i w pozostałych rynkach, na których działamy – twierdzi Joanna Zakrzewska, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Orlenu. Szczegółów nie podaje.
O ile spadły obroty stacji, nie podaje też Lotos, trzecia co do liczebności sieć (0,5 tys. obiektów). – Obecnie trudna sytuacja na świecie w związku z pandemią koronawirusa nie jest do końca przewidywalna, a okres spadku konsumpcji paliwa trudny do określenia. Trudno przewidywać, jak sytuacja będzie wyglądać w najbliższym czasie – podaje biuro prasowe Lotosu. Spółka obserwuje też spadek popytu na ofertę gastronomiczną i sklepową. To wynik ogólnie zmniejszonego ruchu na stacjach.
materiały prasowe
Na koniec grudnia Unimot zarządzał w Polsce 50 stacjami działającymi pod marką Avia. Z kolei na Ukrainie ma ich dziś siedem. – W marcu spadek sprzedaży detalicznej paliw na stacjach Avia wyniósł ok. 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Dodaje, że spadek sprzedaży pozapaliwowej charakteryzuje się większymi zniżkami niż sprzedaż samych paliw. Największe tąpnięcie obserwuje w ofercie gastronomicznej (kawa, hot dogi, świeże kanapki, gorące posiłki). Sprzedaż spada tu nawet o 90 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska chce mieć miniatom

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Polska chce mieć miniatom Europejscy, japońscy ...

Tobiszowski: chcemy wiatraków lądowych, budujemy drugą nogę na morzu

Ministerstwo energii wycofuje się z wcześniejszego stanowiska dotyczącego rozwijania energetyki wiatrowej na lądzie. Wiceminister ...

Zmiany w RN Enei

Czwartkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei podjęło uchwały w sprawie zamian w radzie nadzorczej spółki. ...

Enervis: odejście Polski od węgla do 2035 r. jest możliwe i opłacalne

Taki wniosek wynika z analizy Enervis, firmy doradczej w sektorze energetyki i gazu, na ...

Cisza w sprawie tranzytu gazu

Gazprom wykorzystuje negocjacje w sprawie tranzytu gazu przez Polskę do forsowania Nord Stream 2, ...