Odkryto największe złoże ropy w Zatoce Perskiej

Bloomberg

Władze Bahrajnu, wyspiarskiego królestwa ogłosiły odkrycie największego złoża ropy i gazu od czasów uruchomienia wydobycia w Zatoce Perskiej. A rozpoczęło się ono w 1932 r właśnie w Bahrajnie.

Upublicznieniu informacji nadano wyspiarskim królestwie uroczysty charakter. Konferencję prasową ministra ropy transmitowała państwowa telewizja. Podmorskie złoże zostało odkryte przy zachodnim brzegu największej wyspy archipelagu Bahrajn.

„Zasoby złoża to około 80 mld baryłek ropy i od 10 do 20 bln stóp sześciennych (28-56 mld m3) gazu ziemnego. Powierzchnia złoża to 2000 km kw” – cytuje ministra rosyjska agencja Prime. Powierzchnia złoża jest więc ponad 3 razy większa aniżeli powierzchnia samego Bahrajnu. Ta wynosi 694 km kw.

Bahrajn (znaczy po arabsku dwa morza) jest archipelagiem położonym między północno-wschodnim wybrzeżem Arabii Saudyjskiej a Katarem. Mieszka tam ok. 1,5 mln ludzi, co daje jedno z najgęściej zaludnionych państw świata. Niepodległość Bahrajn ma od 1971 r (wcześniej należał do Korony Brytyjskiej) a od 2002 z emitaru stał się królestwem, w wyniku wprowadzenia takiego zapisu do nowej konstytucji.

Wydobycie ropy rozpoczęło się w Bahrajnie najwcześniej ze wszystkich obszarów Półwyspu Arabskiego i Zatoki Perskiej – w 1932 r. Zasobność starych złóż jest na wyczerpaniu; nowego złoża musi zostać potwierdzona. Władze liczą, że wydobycie ruszy za 5 lat. To dla kraju kluczowe dla gospodarki bazującej na surowcach energetycznych.

Obecnie najwięcej udowodnionych zapasów ropy ma Wenezuela (300 mld baryłek i 17,6 proc. globalnych) przed Arabią Saudyjską (266,5 mld baryłek), Kanadą, Iranem, Irakiem i Rosją (109,5 mld baryłek). Więcej niż Bahrajn ropy ma też Kuwejt i ZEA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wenezuela importuje…. ropę

Brytyjski BP i China Oil wygrały przetarg wenezuelskiego giganta PDVSA na dostawę w II ...

Benzyna będzie nadal tanieć

W przyszłym tygodniu ceny paliw na polskich stacjach powinny nadal spadać, ale wraz ze ...

Atom Ukrainy na paliwie z USA

Koncern Westinghouse Electric Company podpisał nową umowę z ukraińskim Energoatomem na dostawy paliwa do ...

Wysyp postępowań URE

Regulator zbada tysiące firm, które nie ograniczyły poboru prądu podczas kryzysu energetycznego przed rokiem. ...

PKEE o wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie MSR

Komentarz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej do Wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-5/16 dotyczącego skargi ...

Wiatraki na morzu będą miały wsparcie rządu i to 20-letnie

Rząd przewiduje 20-letni okres wsparcia dla energetyki wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku. – Według ...