Gazprom zapożyczy się na dobre

iStock

W tym roku rosyjski koncern chce pożyczyć za granicą 6 miliardów euro. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Tego Rosjanie nie ujawniają. Ale można się domyślać, bo ceny gazu są rekordowo niskie a popyt na rosyjski surowiec mocno spada.

Rada dyrektorów Gazpromu zgodziła się na emisję w 2020 r euro obligacji na kwotę 6 mld euro. W komunikacie koncern lakonicznie informuje, że pożyczka jest „w celu uzyskania finansowania”; jest zaciągania w euro „lub jego ekwiwalencie w innej walucie z okresem obrotu każdej z emisji nie mniej niż trzyletnim”.
Styczeń był bardzo zły dla Gazpromu. Po raz pierwszy w historii Europa importowała tyle samo LNG, co gazu rurociągowego z Rosji. Zakupy LNG wyrosły o 30 proc. do 10 mld m3, podczas kiedy eksport Gazpromu zmniejszył się o 33 proc. w ujęciu rocznym informuje portal finanz.ru

 

Adobe Stock

Do tego ceny gazu, ze względu na wyjątkowo ciepłą zimę i pełne magazyny klientów, były w styczniu na rekordowo niskim poziomie. Na europejskich giełdach gazu cena średnia miała równowartość 120-130 dol. za 1000 m3. Gazprom sprzedał na aukcji jedynie 3 mld m3 po 150 dol./1000 m3. To już poziom kiedy rentowność dostaw rurociągowych jest pod znakiem zapytania.

Gazprom potrzebuje więc pieniędzy na samodzielne dokończenie budowy Nord Stream-2 (wstępny koszt inwestycji to 9,5 mld euro, do zbudowania pozostało 160 km). Na razie nie przynosi korzyści zbudowany kosztem 7 mld dol. gazociąg Turecki Potok. W 2019 r Turcja – drugi po Niemczech klient Rosjan, aż o 40 proc. ograniczyła zakupy rosyjskiego gazu do poziomu 14,8 mld m3. Rosyjski gaz Turcy zastąpili gazem z Azerbejdżanu i importem LNG, którego Ankara kupił ponad 12 mld m3 (+7 proc. r/r). Połowę tego gazu dostarczyła Algieria.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany w RN Enei

Czwartkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei podjęło uchwały w sprawie zamian w radzie nadzorczej spółki. ...

Rosyjski węgiel bije rekordy

W tym roku rosyjscy górnicy wyfedrują ponad 420 mln ton węgla. To więcej aniżeli ...

Chińczycy skorzystali na sankcjach USA

Koncern paliwowy Państwa Środka zastąpił francuski Total na największym gazowym złożu świata Południowy Pars ...

Gazprom kończy przesyłać gaz przez Ukrainę

Rosyjski gigant naftowy zaczął powiadamiać kraje graniczące z Ukrainą, że od 2020 r przerywa ...

Przypłynie gaz z Kataru

Błękitne paliwo, które w piątek zostanie dostarczone pierwszym statkiem do Świnoujścia, posłuży do rozruchu ...

Czy Niemcy zdążą?

Przeciąga się budowa nowych linii energetycznych w Niemczech. To one mają zapewnić prąd krajowi, ...