Chiny będą miały największy gazowiec świata

LNG tanker/Bloomberg

Firmy z Chin i Norwegii wspólnie stworzą największy gazowiec do transportu LNG. Będzie pływał pod chińska barierą.

Stocznia Hudong Zhonghua i norweska firma DNV GL podpisały porozumienie w wspólnym projektowaniu i budowie gazowca, który będzie największy na świecie, informują Chińczycy. Do podpisania doszło we wtorek, podczas odbywających się w Szanghaju XIX targów sektora gazowego LNG2019.

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

Do końca tego roku ma być gotowa dokumentacja techniczna statku. Będzie on mógł transportować do 270 tys m3 gazu skroplonego. Hudong Zhonghua jest jedyną stocznią w Chinach, która może zbudować i zwodować taki wielki statek. Od 2008 r stocznia wykonała i zwodowała 21 gazowców.

CZYTAJ TAKŻE: LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Obecnie największym gazowcem pływającym po morzach (od 2007 r) jest katarski Mozah. Ma on 345 m długości, 58,3 m szerokości, czyli tyle co ustawione jeden za drugim trzy boiska piłkarskie. Pojemność gazowca sięga 266 tys. m3. Mozah to metanowiec typu Q-Max, natomiast nieco mniejszą konstrukcja jest Q-Flex o pojemności 216 tys. m. sześć. skroplonego gazu i to własnie tego tyupu statki wpływają do terminalu LNG w Świnoujściu.

FOTO. POLSKIE LNG

Popyt na gaz skroplony rośnie na świecie z każdym rokiem. W 2000 r gaz LNG kupowało 18 krajów, a w minionym roku było ich już 42. Najwięcej – 76 proc. globalnych odbiorców LNG przypada na kraje Azji. Największym odbiorcą pozostaje Japonia (82,5 mln ton) przed Chinami (54 mln ton). Azja kupiła w sumie 238,6 mln ton gazu skroplonego zwiększając zakupy w ciągu roku o 13 proc. Chińska dynamika wzrostu importu LNG jest najwyższa, bowiem kraj ten coraz więcej inwestuje w energetykę ze źródeł najmniej szkodzących środowisku (OZE, gaz, atom).

CZYTAJ TAKŻE:PGNiG ma już sześć umów na LNG

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zbuduje w Polsce sieć stacji LNG?

Rosjanie w dwa lata zbudują w Polsce sieć nawet kilkuset stacji ze sprężonym i ...

Drogi gaz doskwiera nawozowej grupie

Grupie Azoty mocno dają się we znaki wysokie ceny kluczowego surowca. Zarząd liczy na ...

Ukraina zrywa kontrakt atomowy z Rosją

Rosjanie nie rozbudują Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Ukraina zerwała kontrakt ze spółką zależną Rosatomu. Wypowiedzenie ...

Arabia Saudyjska pozbywa się kanadyjskich aktywów

Saudyjski bank centralny oraz państwowe fundusze emerytalne poinstruowały zarządzających funduszami, by wyprzedawali kanadyjskie aktywa. ...

Bruksela musi złagodzić wymogi

Transformacji energetyki od razu nie zrobimy. Możemy ją rozłożyć na 50 lat, co rząd ...

Nowa ropa z Rosji

Rosja wprowadzi na eksport nową marka ciężkiej ropy. Celem jest podniesienie jakości rosyjskiej ropy ...