Gazprom spadł z piedestału

Bloomberg

Z pierwszego na siedemnaste miejsce spadł rosyjski gigant surowcowy w najnowszym rankingu 250 największych energetycznych koncernów świata. Na tron wrócił ExxonMobil. PKN Orlen na 45 miejscu.

Coroczny ranking 250 wiodących koncernów energetycznych świata przygotowany przez S&P Global Platts otwiera amerykańskie ExxonMobil. Autorzy zestawienia wyjaśniają powrót Amerykanów na energetyczny tron (utracili go w zestawieniu 2017 r na rzecz Gazpromu) „skokiem cen ropy” i oczekiwaniami „eksportowego boomu w USA”. Ubiegłoroczny lider – Gazprom spadł na 17 miejsce.
Na drugim miejsce znalazł się największy prywatny koncern paliwowy Rosji – Łukoil. Koncern Wagita Alekpierowa był rok temu na szóstej pozycji. Autorzy rankingu podkreślają sukces Łukoilu.

Na trzecim amerykański Phillips 66. W dziesiątce są też niemiecki E.ON SE, China Shenhua Energy Co ltd, amerykański Valero Energy Corp., hinduski Reliance Industries ltd, francuski Total SA, China Petroleum&Chemical Corp i tajski PTT Plc.

Wśród gigantów energetycznych jest sześć polskich koncernów. PKN Orlen znalazł się na 45 miejscu Wśród firm z państw Uni wyprzedza go 13 koncernów, m.in. z Niemiec, Francji i Hiszpanii. Orlen lokuje się natomiast najwyższej wśród firm z Europy Środkowo-Wschodniej.
Na 95 pozycji jest PGNiG, na 122 miejscu – Polska Grupa Energetyczna, na 157 pozycji – Grupa Lotos, na 176 miejscu TAURON Polska Energia SA i na 208 – Enea SA.
Ranking jest przygotowywany na podstawie oceny wskaźników finansowych, m.in wartości aktywów, dochodów, zysku netto oraz zysku od zainwestowanego kapitału.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Testowanie ropy po 30 dolarów

Firmy rosyjskie i amerykańskie testują wpływ na rynek niskich cen ropy naftowej. Ani jedni, ...

OPEC przed trudną sesją ministrów

Organizację Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC czeka trudne posiedzenie ministrów, bo członkowie kartelu pompują ...

Awaria Turowa nie zagrozi prognozom PGE

15,5 mln zł odpisu zrobiła największa spółka Polskiej Grupy Energetycznej ze względu na awarię ...

Miliony funtów za bezczynność wiatraków

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln ...

Orlen daje podwyżki

Płocka spółka zwiększy zasadnicze wynagrodzenia o 250 zł brutto. Do tego pracownicy otrzymają liczne ...

Rosyjski atom poleci w kosmos

Gotowa jest próbna partia atomowego paliwa kosmicznego. Opracował je rosyjski koncern energetyki jądrowej Rosatom. ...