Gazprom spadł z piedestału

Bloomberg

Z pierwszego na siedemnaste miejsce spadł rosyjski gigant surowcowy w najnowszym rankingu 250 największych energetycznych koncernów świata. Na tron wrócił ExxonMobil. PKN Orlen na 45 miejscu.

Coroczny ranking 250 wiodących koncernów energetycznych świata przygotowany przez S&P Global Platts otwiera amerykańskie ExxonMobil. Autorzy zestawienia wyjaśniają powrót Amerykanów na energetyczny tron (utracili go w zestawieniu 2017 r na rzecz Gazpromu) „skokiem cen ropy” i oczekiwaniami „eksportowego boomu w USA”. Ubiegłoroczny lider – Gazprom spadł na 17 miejsce.
Na drugim miejsce znalazł się największy prywatny koncern paliwowy Rosji – Łukoil. Koncern Wagita Alekpierowa był rok temu na szóstej pozycji. Autorzy rankingu podkreślają sukces Łukoilu.

Na trzecim amerykański Phillips 66. W dziesiątce są też niemiecki E.ON SE, China Shenhua Energy Co ltd, amerykański Valero Energy Corp., hinduski Reliance Industries ltd, francuski Total SA, China Petroleum&Chemical Corp i tajski PTT Plc.

Wśród gigantów energetycznych jest sześć polskich koncernów. PKN Orlen znalazł się na 45 miejscu Wśród firm z państw Uni wyprzedza go 13 koncernów, m.in. z Niemiec, Francji i Hiszpanii. Orlen lokuje się natomiast najwyższej wśród firm z Europy Środkowo-Wschodniej.
Na 95 pozycji jest PGNiG, na 122 miejscu – Polska Grupa Energetyczna, na 157 pozycji – Grupa Lotos, na 176 miejscu TAURON Polska Energia SA i na 208 – Enea SA.
Ranking jest przygotowywany na podstawie oceny wskaźników finansowych, m.in wartości aktywów, dochodów, zysku netto oraz zysku od zainwestowanego kapitału.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Estonia mówi nie Brukseli i Gazpromowi

Rząd Estonii negatywnie ocenił wypracowaną w Brukseli ugodę między Komisją Europejską a Gazpromem. To ...

Rosjanie masowo nie płacą Gazpromowi

Nikt nie ma takiego zadłużenia wobec Gazprom jak obywatele Federacji. Winni są rodzimemu dostawcy ...

Węgrzy uruchomili fabrykę kauczuku

Firmy MOL Group i JSR Corporation oficjalnie otworzyły nowy zakład produkcyjny o mocach wytwórczych ...

Akcje Rosnieft dla Indii i Chin

Moskwa chce dostać 11 mld dol. za blisko jedną piątą największego swojego koncernu naftowego. ...

Japonia tworzy giełdę gazu

Kraj, który jest największym na świecie importerem LNG, ma dość przepłacania za surowiec i ...

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...