Załoga PKN Orlen otrzyma podwyżki

Bloomberg

Miesięczne pensje pracowników płockiego koncernu wzrosną od 180 zł do 330 zł brutto. Zatrudnieni otrzymają też m.in. jednorazową nagrodę w kwocie 3,5 tys. zł brutto.

Zarząd i związki zawodowe działające w PKN Orlen doszły do porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń. – Biorąc pod uwagę znaczną rozbieżność początkowych stanowisk, za duży sukces należy uznać efekt końcowy rozmów. Negocjacje zakończyliśmy z przekonaniem, że ustalone warunki są satysfakcjonujące dla pracowników, a jednocześnie optymalne z punktu widzenia finansów i rozwoju spółki – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że porozumienie przewiduje najwyższe zwyżki wynagrodzeń dla najniżej uposażonych.

Podwyżki mają wejść w życie od początku kwietnia. I tak 330 zł brutto wyniosą w tzw. kategoriach zaszeregowania 0-2, 300 zł w kategoriach zaszeregowania 3-5 oraz 180 zł brutto w kategoriach zaszeregowania 6-7. Ponadto przewidziano uznaniowy wzrost wynagrodzeń o 50 zł brutto, a także wypłatę nagród jednorazowych w łącznej wysokości 3,5 tys. zł brutto (będzie płatna w dwóch równych częściach).

Zarząd i związki zawodowe uzgodniły również wzrost miesięcznej składki podstawowej finansowanej przez pracodawcę dla uprawnionych pracowników w ramach pracowniczego programu emerytalnego o kwotę 20 zł, czyli do 200 zł ze skutkiem od początku marca. Dodatkowo do 1 czerwca pracownicze karty zakupowe zostaną jednorazowo zasilone kwotą 500 zł brutto.

Płocki koncern nie podaje jaki wpływ na łączne koszty wynagrodzeń spółki będą miały w tym roku zatwierdzone właśnie podwyżki. Z ostatnich danych wynika, że grupa poniosła w ubiegłym roku 2,39 mld zł łącznych kosztów świadczeń pracowniczych. Tym samym wzrosły one w stosunku do 2016 r. o 8,4 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Ciepłownie balansują na granicy upadłości

Coraz więcej ciepłowni balansuje na granicy upadłości. Zaskoczyły je: wzrost cen emisji CO2, kurs ...

Na ile starczy Rosji ropy?

Rosyjskie udowodnione zasoby ropy starczą krajowi na ponad 20 lat, twierdzą władze. Ale to ...

Ukraina na tropie majątku Gazpromu

Ruszyło ukraińskie polowanie na majątek rosyjskiego koncernu za granicami Rosji. Gazprom nie chce wykonać ...

Grupa PKN Orlen szykuje się na niższe marże

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Orlen postraszył wynikami, które… dopiero poda ...

Czarne chmury nad Śląskiem

Do 2030 roku w tym regionie pracę w sektorze węglowym może stracić nawet 41 ...