Wirus wspiera ochronę klimatu

Vapor escapes from cooling towers at the lignite coal-fired power plant operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland, on Wednesday, April 2, 2014. Polish power prices are set to stay above German contracts through 2015, reversing a historic discount, as the cost of keeping plants open in the eastern European nation is factored in, according to Vattenfall AB. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Praca zdalna i ograniczenia w gospodarce wymuszone przez pandemię mają zbawienny wpływ na zmiany klimatu. W roku naznaczonym wirusem, paliwa kopalne są w odwrocie. Szkodliwe emisje zmniejszą się na świecie o rekordowe 7 procent, zużycie energii spadnie o 5 procent. Jedynym sektorem energetyki, który zanotuje przyrost będzie energia odnawialna.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) opublikowała coroczny raport World Energy Outlook 2020. W tym roku, ze względu na pandemię wyniki raportu są zaskakujące. „Według naszej oceny globalne zapotrzebowanie na energię spadnie w 2020 r o 5 procent. Emisje CO2 związane z energią zmniejszą się o 7 proc., a inwestycje energetyczne spadną o 18 procent.

Skutki różnią się w zależności od rodzaju paliwa. Szacowany spadek zapotrzebowania na ropę naftową wyniesie ponad 8 procent, a na węgiel 7 procent. Mocno to kontrastuje z niewielkim (+0,8 proc.) wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii. Zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny wyniesie ponad 3 procent (rekord-red), podczas gdy globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wydaje się spadać stosunkowo skromnej – o 2 procent rocznie

Elektrownia w Bełchatowie opalana węglem brunatnym

Mniej o 2,4 gigaton (Gt) gazów cieplarnianych przywraca roczną emisję CO2 do poziomu sprzed dekady. Jednak pierwsze wyniki wskazują, że nie będzie podobnie wysokiego spadku emisji metanu (dużo szkodliwszy od CO2 gaz cieplarniany -red), pomimo niższej produkcji ropy i gazu” – piszą autorzy raportu na wstępie.

Afryka pozostanie kontynentem z największą liczbą ludzi bez dostępu do prądu. W tym roku będzie to ok. 592 milionów. Niewiele mniej niż w rekordowym pod tym względem 2013 r, kiedy bez prądu było 609 mln Afrykanów. Największą czarną dziurą pozostaje jeden z najbiedniejszych krajów świata – Demokratyczna Republika Konga – 81,9 mln ludzie bez dostępu do energii, przed największym eksporterem ropy w Afryce – Nigerią – 80,1 mln ludzi i Etiopią 60,3 mln.

Szansą Afryki na większy dostęp do prądu jest OZE. „We wszystkich naszych scenariuszach energie odnawialne rosną szybko, a energia słoneczna znajduje się w centrum tej nowej konstelacji technologii wytwarzania prądu. (…)Dzięki znacznym obniżkom kosztów w ciągu ostatniej dekady, fotowoltaiczna energia słoneczna jest tańsza niż nowe elektrownie węglowe lub gazowe w większości krajów. Projekty solarne oferują obecnie jedne z najniższych kosztów energii elektrycznej, jakie kiedykolwiek widziano. (…) Odnawialne źródła energii zaspokoją 80 proc. wzrostu światowego zapotrzebowania na prąd do 2030 r.

Energia z wody pozostaje największym odnawialnym źródłem prądu, ale głównym motorem wzrostu jest energia słoneczna, która będzie ustanawiać nowe rekordy wdrażania po 2022 r., wraz ze wzrostem lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. (…) Indie stają się największym rynkiem magazynowania akumulatorów na skalę użytkową” – podkreślają autorzy raportu IEA.

Jakie na tym tle są perspektywy dla Polski? Eksperci raportu nie mają złudzeń, że Polska jest jednym z najbardziej opóźnionych w realizacji klimatycznych celów państw Europy. „W polskiej energetyce dominuje węgiel – największe źródło emisji gazów cieplarnianych i główny pracodawca. Chociaż w ciągu ostatniej dekady Polska odnotował silny wzrost udziału energetyki odnawialnej, wydaje się, że jej przyszła rola w koszyku dostaw energii wymaga wyjaśnienia”.

Raport podaje ciekawe dane. Od 1990 r podaż Polski na energię pierwotną zwiększyła się zaledwie o 2,6 proc.; jej produkcja spadła o blisko 40 procent, a konsumpcja prądu wzrosła o 34 proc. Natomiast emisja CO2 spadła w ciągu 30 lat o 11,32 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

2,4 mld zł na rekompensaty za wzrost cen prądu

Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło do konsultacji publicznych projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu ...

Kreml boi się o Nord Stream-2

Rzecznik prezydenta Rosji przyznał, że Moskwa jest „zaniepokojona” groźbami prezydenta USA wobec rozbudowy gazociągu ...

Ceny energii najniższe od pięciu lat, głównie dzięki taniej ropie

Tylko w grudniu polskie gospodarstwa domowe zaoszczędziły łącznie ok. 3,7 mld zł na spadkach ...

OZE: skargi w Brukseli i pozwy w sądach

Inwestorzy decydujący się przystąpienie do tegorocznej testowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii stąpają po ...

Możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen energii

Jeśli nawet zwykły Kowalski nie odczuje wzrostu cen w rachunkach za prąd w 2019 ...

Polskiej energetyce grozi wielki brak mocy

Z powodu zaostrzenia norm środowiskowych do 2035 r. z systemu energetycznego zniknie 14–21 gigawatów, ...