Liderzy biznesu na forum ONZ: zrównoważony rozwój odpowiedzią na kryzys

Jednorazowemu światu plastiku zawdzięczamy obraz zanieczyszcznych oceanów, wysp śmieci i nafaszerowanych nim ryb.
Jednorazowemu światu plastiku zawdzięczamy obraz zanieczyszcznych oceanów, wysp śmieci i nafaszerowanych nim ryb.
Shutterstock

Ponad sto sesji globalnych, regionalnych i lokalnych odbyło się w ramach szczytu Global Compact Leaders Summit zorganizowanego przez ONZ. Jego głównym celem jest próba znalezienia odpowiedzi na trzy kryzysy trapiące świat – zdrowia, nierówności społecznych i zmian klimatu.

 

W czerwcowym spotkaniu wzięło udział około 20 tys. liderów biznesu z ponad 180 krajów. Nie zabrakło również przywódców politycznych takich jak kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz urzędników wysokiego szczebla, w tym Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guteressa.

Globalna platforma ONZ ds. zrównoważonego rozwoju

Szczyt miał wyjątkowy charakter z powodu 20. rocznicy powstania Global Compact – nieformalnej platformy ONZ mającej zachęcać przedsiębiorstwa na całym świecie do przyjęcia polityki odpowiedzialnej społecznie, opartej o zrównoważony rozwój. Tę ideę doskonale odzwierciedla tegoroczne hasło wydarzenia: „Recover Better, Recover Stronger, Recover Together” (odzyskuj lepiej, odzyskuj mocniej, odzyskujmy wspólnie – przyp. red.). Chodzi o zainspirowanie liderów biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i rządów do szerokiej kooperacji, która przełoży się na język konkretów. Definiuje go dziesięć zasad Global Compact stanowiących wytyczne w zakresie praw człowieka, kultury pracy, środowiska i zapobieganiu korupcji. Obejmują one m.in. zakaz pracy dzieci, zakaz dyskryminowania pracowników, gwarancje dotyczące przestrzegania układów zbiorowych czy wdrażanie technologii przyjaznych środowisku.

 

W modelu docelowym nie więcej niż 10 proc. odpadów może trafić na składowiska w UE. Fot./Shutterstock

COVID-19 nie przekreśla idei zrównoważonego rozwoju

Tegoroczna edycja Global Compact odbyła się mimo globalnej pandemii wywołanej przez COVID-19. Z tego względu sesje tematyczne odbywały się online. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim wydźwięk wydarzenia. Uczestniczący w nim liderzy podkreślili, że zrównoważony rozwój stanowiący fundament walki ze zmianami klimatu powinien być priorytetem mimo problemów ekonomicznych wywołanych przez koronawirusa.

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor/Bloomberg

„Chociaż pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy globalny kryzys, nie zapominajmy, że zmiany klimatu i rosnące nierówności w dalszym ciągu wstrząsają fundamentami biznesu i ludzkości. Teraz bardziej niż kiedykolwiek biznes powinien odgrywać kluczową rolę w transformacji społecznej ”- powiedziała Sanda Ojiambo z Kenii, która została dyrektorem wykonawczym Global Compact.

Global Compact a Polska

Warto podkreślić, że promowane podczas Global Compact idee i stosunek liderów biznesu uczestniczących we wspomnianej platformie wymiany doświadczeń do strategii wychodzenia z kryzysu wywołanego COVID-19 są zbieżne z wizją Komisji Europejskiej. W tym kontekście bardzo mocno dotyczą Polski, która również coraz mocniej stawia na technologie przyjazne środowisku i recykling surowców, starając się uczynić z nich bodziec rozwojowy.

W 2021 w UE ma być zakazany handel plastikowymi sztućcami, kubkami, talerzykami, itp, ale w ich miejsce już dziś pojawiają się zamienniki z papieru czy drewna. Fot./AdobeStock

Tę synergię zauważyło Ministerstwo Klimatu, które nas początku czerwca br. podpisało z polskim przedstawicielstwem Global Compact porozumienie o współpracy określające zakres kooperacji m.in. w zakresie promowania zrównoważonego rozwoju i polityki klimatycznej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gigantyczna turbina w drodze do elektrociepłowni Orlenu

Do 25 marca dotrze do Płocka ważąca 470 ton turbina gazowa przeznaczona dla budowanej ...

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Muras: Ze smogiem trzeba walczyć cały rok

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie najważniejszym zagrożeniem środowiskowym współczesnego świata – mówi Agnieszka Muras z ...

Kogeneracja pomysłem na smog?

Ostatnia dramatyczna sytuacja w Krakowie i dyskusja związana z poziomami alarmowymi dotyczącymi smogu w ...

W oczekiwaniu na przełom technologiczny

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Trudno dziś przewidzieć moment i kierunek ...

Ziemia zatrzęsła się pod Fukushimą

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera, które w niedzielę nawiedziło Japonię, nie ...

Brak porozumienia klimatycznego groźny dla UE

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej może być skuteczna jedynie w ramach globalnego porozumienia. CEEP: Brak ...