Anczewska (WWF): Polska musi określić datę odejścia od węgla

Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie sprawiedliwej transformacji. Ciągle uciekamy od tej decyzji- mówi Marta Anczewska, WWF Polska, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

Sprawiedliwa transformacja to proces zmiany strukturalnej w regionach węglowych w Europie, który jest przeprowadzany w sposób planowany. – Ludzie, którzy stracą pracę w wyniku likwidacji branży węglowej, będą mieli inną ofertę równie dobrze płatnej pracy. Z tym wyzwaniem będziemy się teraz zmagać w Polsce w kilku regionach węglowych. Zmaga się też z nim cała Europa, która ma ok. 40 regionów węglowych. W części z nich już nie wydobywa się węgla – mówiła Anczewska.

 

Zaznaczyła, że wnioski z transformacji, które już się zakończyły nie mogą być przeniesione 1:1 na współczesne. – Zagłębie Ruhry to historia o gigantycznej pomocy państwa. Były tam bardzo dobre przykłady współpracy samorządu z rządem i kombinatami węglowymi. Tam transformacja odbyła się w sposób planowy. Kombinat wziął na siebie odpowiedzialność i zaoferował pracownikom przesunięcia w ramach zakładu, także do innych części kraju – tłumaczyła gość.

 

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

 

Podkreśliła, że Polska w pewnym momencie musi określić datę odejścia od węgla. – Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie. Ciągle uciekamy od tej decyzji. Mówi się, że węgiel będzie nam potrzebny, bo jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego. Mamy zmniejszać jego udział w miksie, ale nie ma jasnej deklaracji, kiedy będą zamykane kopalnie i elektronie. Bez tego szalenie trudno coś obiecać ludziom i zapewnić stabilne warunki zmiany – oceniła.

 

Anczewska prognozowała, że w perspektywie następnych 10 lat będziemy widzieli spadek zatrudnienia w górnictwie o połowę. – Już wiemy, że będzie grupa, którą warto się zaopiekować. Gdybyśmy jasno pokazali jak Polska ma dojść do gospodarki zeroemisyjnej w perspektywie 2050, to łatwiej byłoby zarządzić pozostałą grupą. Jednak żaden z rządów, obecny ani poprzedni, nie chce tego zrobić – mówiła.

 

Coal/Bloomberg

 

– Należy zrobić dedykowany programy sprawiedliwej transformacji górnictwa we wszystkich regionach w Polsce, które tego wymagają. Zupełnie inne środki i rozwiązania będą w Wielkopolsce, inne dla Górnego Śląska – dodała.

 

O sprawiedliwej transformacji górnictwa rozmawiamy od kilku lat. – Mało kto pyta wprost górników, jakie są ich potrzeby. Widziałam tylko jedno badanie, gdzie pytano górników do jakiego sektora byliby gotowi się przenieść. Gdyby podjęto dialog dałoby się wypracować rozwiązanie. Nie jestem za tym, żeby pozostawiać wszystko niewidzialnej ręce wolnego rynku i liczyć, że każdy górnik znajdzie zatrudnienie – stwierdziła Anczewska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną ...

Gazprom mąci na Ukrainie

Nagle Gazprom jest gotów dać Ukrainie wszystko – tani gaz, umowę tranzytową i konsorcjum, ...

Nadciąga tania ropa

Analitycy spodziewają się gwałtownego spadku cen ropy na światowych rynkach, po tym jak Amerykanie ...

Unia połknęła więcej gazu

W minionym roku kraje Unii kupiły za granicą łącznie o 10 proc. gazu więcej ...

Nowy system wsparcia dla zielonej energii odroczony

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Senat zaproponował ...

Amerykańska ropa może ruszyć w świat

USA duszą się od nadmiaru ropy. Już w najbliższą środę do historii może przejść ...