Anczewska (WWF): Polska musi określić datę odejścia od węgla

Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie sprawiedliwej transformacji. Ciągle uciekamy od tej decyzji- mówi Marta Anczewska, WWF Polska, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

Sprawiedliwa transformacja to proces zmiany strukturalnej w regionach węglowych w Europie, który jest przeprowadzany w sposób planowany. – Ludzie, którzy stracą pracę w wyniku likwidacji branży węglowej, będą mieli inną ofertę równie dobrze płatnej pracy. Z tym wyzwaniem będziemy się teraz zmagać w Polsce w kilku regionach węglowych. Zmaga się też z nim cała Europa, która ma ok. 40 regionów węglowych. W części z nich już nie wydobywa się węgla – mówiła Anczewska.

 

Zaznaczyła, że wnioski z transformacji, które już się zakończyły nie mogą być przeniesione 1:1 na współczesne. – Zagłębie Ruhry to historia o gigantycznej pomocy państwa. Były tam bardzo dobre przykłady współpracy samorządu z rządem i kombinatami węglowymi. Tam transformacja odbyła się w sposób planowy. Kombinat wziął na siebie odpowiedzialność i zaoferował pracownikom przesunięcia w ramach zakładu, także do innych części kraju – tłumaczyła gość.

 

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

 

Podkreśliła, że Polska w pewnym momencie musi określić datę odejścia od węgla. – Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie. Ciągle uciekamy od tej decyzji. Mówi się, że węgiel będzie nam potrzebny, bo jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego. Mamy zmniejszać jego udział w miksie, ale nie ma jasnej deklaracji, kiedy będą zamykane kopalnie i elektronie. Bez tego szalenie trudno coś obiecać ludziom i zapewnić stabilne warunki zmiany – oceniła.

 

Anczewska prognozowała, że w perspektywie następnych 10 lat będziemy widzieli spadek zatrudnienia w górnictwie o połowę. – Już wiemy, że będzie grupa, którą warto się zaopiekować. Gdybyśmy jasno pokazali jak Polska ma dojść do gospodarki zeroemisyjnej w perspektywie 2050, to łatwiej byłoby zarządzić pozostałą grupą. Jednak żaden z rządów, obecny ani poprzedni, nie chce tego zrobić – mówiła.

 

Coal/Bloomberg

 

– Należy zrobić dedykowany programy sprawiedliwej transformacji górnictwa we wszystkich regionach w Polsce, które tego wymagają. Zupełnie inne środki i rozwiązania będą w Wielkopolsce, inne dla Górnego Śląska – dodała.

 

O sprawiedliwej transformacji górnictwa rozmawiamy od kilku lat. – Mało kto pyta wprost górników, jakie są ich potrzeby. Widziałam tylko jedno badanie, gdzie pytano górników do jakiego sektora byliby gotowi się przenieść. Gdyby podjęto dialog dałoby się wypracować rozwiązanie. Nie jestem za tym, żeby pozostawiać wszystko niewidzialnej ręce wolnego rynku i liczyć, że każdy górnik znajdzie zatrudnienie – stwierdziła Anczewska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzecia inwestycja funduszu Taiga Mistral w farmy w Polsce

Na terenie dwóch gmin na Żuławach (Nowego Dworu Gdańskiego i Stegny) otworzono farmę wiatrową ...

Upadek polityki energetycznej

Miecz Damoklesa od dawna wisi nad polską energetyką. Wszyscy to niby wiedzą, publicyści – ...

Drugi definitywny termin składania kluczowych oświadczeń

We wtorek 13 sierpnia upływa termin składania oświadczeń o statusie końcowego odbiorcy. To już ...

Krajobraz bez dymiącego komina

Gdy sięgam pamięcią do lat szkoły podstawowej, lekcji plastyki i zadania, by narysować zimowe ...

Wkrótce słońce stanie w szranki z wiatrem

U progu kolejnej dekady elektrownie słoneczne będą drugą co do wielkości technologią odnawialną w ...

Bardzo drogi prąd w Polsce

Norweg kupi za swoje miesięczne wynagrodzenie cztery razy więcej prądu niż Polak. Mamy jedną ...