Anczewska (WWF): Polska musi określić datę odejścia od węgla

Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie sprawiedliwej transformacji. Ciągle uciekamy od tej decyzji- mówi Marta Anczewska, WWF Polska, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

Sprawiedliwa transformacja to proces zmiany strukturalnej w regionach węglowych w Europie, który jest przeprowadzany w sposób planowany. – Ludzie, którzy stracą pracę w wyniku likwidacji branży węglowej, będą mieli inną ofertę równie dobrze płatnej pracy. Z tym wyzwaniem będziemy się teraz zmagać w Polsce w kilku regionach węglowych. Zmaga się też z nim cała Europa, która ma ok. 40 regionów węglowych. W części z nich już nie wydobywa się węgla – mówiła Anczewska.

 

Zaznaczyła, że wnioski z transformacji, które już się zakończyły nie mogą być przeniesione 1:1 na współczesne. – Zagłębie Ruhry to historia o gigantycznej pomocy państwa. Były tam bardzo dobre przykłady współpracy samorządu z rządem i kombinatami węglowymi. Tam transformacja odbyła się w sposób planowy. Kombinat wziął na siebie odpowiedzialność i zaoferował pracownikom przesunięcia w ramach zakładu, także do innych części kraju – tłumaczyła gość.

 

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

 

Podkreśliła, że Polska w pewnym momencie musi określić datę odejścia od węgla. – Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie. Ciągle uciekamy od tej decyzji. Mówi się, że węgiel będzie nam potrzebny, bo jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego. Mamy zmniejszać jego udział w miksie, ale nie ma jasnej deklaracji, kiedy będą zamykane kopalnie i elektronie. Bez tego szalenie trudno coś obiecać ludziom i zapewnić stabilne warunki zmiany – oceniła.

 

Anczewska prognozowała, że w perspektywie następnych 10 lat będziemy widzieli spadek zatrudnienia w górnictwie o połowę. – Już wiemy, że będzie grupa, którą warto się zaopiekować. Gdybyśmy jasno pokazali jak Polska ma dojść do gospodarki zeroemisyjnej w perspektywie 2050, to łatwiej byłoby zarządzić pozostałą grupą. Jednak żaden z rządów, obecny ani poprzedni, nie chce tego zrobić – mówiła.

 

Coal/Bloomberg

 

– Należy zrobić dedykowany programy sprawiedliwej transformacji górnictwa we wszystkich regionach w Polsce, które tego wymagają. Zupełnie inne środki i rozwiązania będą w Wielkopolsce, inne dla Górnego Śląska – dodała.

 

O sprawiedliwej transformacji górnictwa rozmawiamy od kilku lat. – Mało kto pyta wprost górników, jakie są ich potrzeby. Widziałam tylko jedno badanie, gdzie pytano górników do jakiego sektora byliby gotowi się przenieść. Gdyby podjęto dialog dałoby się wypracować rozwiązanie. Nie jestem za tym, żeby pozostawiać wszystko niewidzialnej ręce wolnego rynku i liczyć, że każdy górnik znajdzie zatrudnienie – stwierdziła Anczewska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozstrzygnięcia dla kogeneracji spodziewane jesienią

Polska Grupa Energetyczna chce wystartować z inwestycjami w ciepłownictwie. Czeka jednak na ustawę, która ...

Amerykańscy nafciarze przestają wiercić, ropa drożeje

Liczba stanowisk wiertniczych w USA spadła do poziomu nienotowanego od 76 lat. Działa już ...

Rekordowy kurs akcji PKN Orlen

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji płockiego koncernu przekroczył historyczny poziom 100 zł. Powodów wzrostu ...

Azerski gaz wchodzi do gry

Gaz z Azerbejdżanu zmieni energetyczną mapę Europy. Azerowie mają w zapasie 2,6 bln m3 ...

Trump otwiera drzwi na szelf

Amerykański prezydent zniósł ustanowione przez Baraka Obamę ograniczenie wydobycia surowców z szelfu USA. Donald ...

Szara strefa paliw będzie się dalej kurczyła

Spółki działające na polskim rynku liczą zwłaszcza na dalszy wzrost popytu na olej napędowy. ...