Ciekawe, kto zapłaci te 2 biliony dolarów?

CC0 publicDomain Pixabay

Światowa gospodarka straci ponad 2 biliony dolarów w ciągu najbliższych 15 lat. W 43 krajach spadnie PKB, najbardziej – w przeludnionej Azji.

Takie hiobowe wieści przynosi opublikowany dziś (19.07) raport ONZ. „W niektórych częściach świata praca stanie się niemożliwa z powodu wysokich temperatur. Spadek PKB jest spodziewany w 43 krajach, przede wszystkim w najbardziej przeludnionych krajach Azji – w Indonezji, Malezji, Chinach, Indiach i Bangladeszu” – piszą eksperci ONZ. W sumie da to światowej gospodarce o 2 bln dol. mniej.

Do 2030 r w Indonezji i Tajlandii PKB zmniejszy się o 6 proc., w Indiach o 3,2 proc. a w Chinach o 0,8 proc..„Zmiany klimatu doprowadzają do tego, że najbardziej gorący okres w roku wydłuży się, a temperatury będą coraz wyższe. W związku z tym, coraz więcej pracowników będzie potrzebować dłuższego odpoczynku”. A za tym idzie więcej wolnych dni i spadek produkcji, ostrzega Tord Kjellstrom, dyrektor międzynarodowego funduszu zdrowia i ochrony środowiska Nowej Zelandii.

Autorzy raportu wzywają sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego ws walki z globalnymi zmianami klimatu, by jak najszybciej wprowadzili w życie jego postanowienia. Pod dokumentem podpisało się 175 państw.

Mogą Ci się również spodobać

Zielone bierze górę

Po raz pierwszy w historii świata uruchomiono więcej nowych mocy odnawialnej energetyki aniżeli bazujących ...

Niska dywidenda z Energi

Zarząd Energi rekomenduje do podziału między akcjonariuszy 202,9 mln zł. Oznacza to wypłatę 49 ...

URE zatwierdziło taryfę dla gazoportu

Decyzja regulatora była ostatnim wymogiem niezbędnym do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. ...

Chińskie banki na Jamale

Kredyty na 12 mld dolarów z chińskich banków dostanie budowany na półwyspie jamalskim zakład ...

Polska energia elektryczna dotarła na giełdę bałtycką

Po raz pierwszy na giełdzie energii elektrycznej Nord Pool Spot we wtorek sprzedano energię ...

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem Do połowy roku Polska Grupa Energetyczna zdecyduje o ...