Aktualizacja: 05.02.2025 16:03 Publikacja: 28.11.2024 13:44
Transnieft
Foto: Bloomberg
Rosyjski reżim szuka pieniędzy na rozpętaną wojnę w podniesieniu podatków dla firm. Zgodnie ze zmianami w Ordynacji podatkowej, w latach 2025-2030 stawka podatku dochodowego (CIT) Transnieftu zostanie zwiększona do 40 proc. Władze tłumaczą skokową podwyżkę „monopolistycznym charakterem działalności" Transnieftu. To nieudolne uzasadnienie, bo monopolistą koncern jest od początku swojego istnienia.
Parlament Rosji (Duma) podjął decyzję w tej sprawie 26 listopada 2024 r. Dla porównania poprzednia stawka CIT wynosiła 20 proc, a od 2025 roku miała wzrosnąć do 25 proc. dla wszystkich rosyjskich spółek. Teraz ustawa czeka na podpis Putina.
Walka o ropę i gaz nabiera rumieńców w świetle rządów Donalda Trumpa. USA zabiegają o zwiększenie produkcji, mimo że nadmiar nowych projektów prowadzić może do obniżenia cen surowców, a w konsekwencji – również wyników firm z sektora. Kwestie klimatyczne zeszły na dalszy plan.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Rosyjski prywatny koncern paliwowy Łukoil chciałby około 2 mld dolarów za rafinerię w bułgarskim Burgas. O kupno ubiegać się ma siedem firm, m.in. z Kataru, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Węgier.
Z powodu rosnących kosztów transportu tankowcami nieobjętymi sankcjami USA dwaj najwięksi klienci rosyjskich koncernów naftowych wycofują się z zamówień rosyjskiej ropy z dostawą w marcu.
Ceny ropy naftowej szybko spadają na globalnym rynku. Eksperci wiążą to z apelami Donalda Trumpa do OPEC o obniżkę cen surowca oraz ze wzrostem produkcji w USA. Spadek cen ma pomóc w zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę i dać impuls globalnej gospodarce.
Jest reakcja Ukrainy na czwartkowe wystąpienie Donalda Trumpa w Davos. Amerykański prezydent chce tak obniżyć cenę ropy, by zmusić Putina do szybkiego zakończenia agresji na Ukrainę. Trump rozmawiał już o tym z Arabią Saudyjską.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Fundusz charytatywny Jeffa Bezosa przestał wspierać finansowo SBTi – wiodącą na świecie organizację zajmującą się wyznaczeniem standardów klimatycznych dla firm. Zdaniem komentatorów to reakcja na powrót Donalda Trumpa do Białego Domu.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Jak informują szwedzkie media, sprawcą strzelaniny, do której doszło we wtorek w pobliżu szkoły w szwedzkim mieście Örebro, jest 35-letni mężczyzna, który od dziewięciu lat nie miał żadnego dochodu z pracy.
Na tej samej konferencji, na której Donald Trump zapowiedział przejęcie przez USA kontroli nad Strefą Gazy, prezydenta USA pytano też o przyszłość Zachodniego Brzegu.
W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia składania zeznań podatkowych za 2024 rok, Krajowa Administracja Skarbowa przypomina zasady rocznego rozliczenia PIT osób do 26. roku życia. Kiedy przysługuje tzw. ulga dla młodych? Kto musi złożyć deklarację a kto jest z tego obowiązku zwolniony?
To będzie wielka gratka dla miłośników wielkiej sztuki. W Madrycie rusza wyjątkowa wystawa grafik Pabla Picassa. Wydarzenie wzbudzi wielkie zainteresowanie także dlatego, że będzie je można obejrzeć całkowicie za darmo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas