Rosja daje duże rabaty na swoją ropę. Indie korzystają bez skrupułów

Rabat na ropę marki Urals wyniósł w czerwcu blisko 19,5 dolara za baryłkę. Najwięcej korzystają na tym Indie. W czerwcu dzienne dostawy ropy z Rosji do Indii wzrosły do 2,2 miliona baryłek dziennie.

Publikacja: 03.07.2023 13:29

Rosja daje duże rabaty na swoją ropę. Indie korzystają bez skrupułów

Foto: Bloomberg

Średnia cena ropy Urals w czerwcu wyniosła 55,28 dol. za baryłkę przy średniej cenie marki Brent na poziomie 74,71 dol.. To oznacza, że rabat jaki rosyjskie koncerny dają kupującym surowiec wyniosła w czerwcu 19,43 dol. za baryłkę, wynika z danych ministerstwa finansów Rosji, cytowanych przez agencję Prime.

Czytaj więcej

Rosja tonie w indyjskich rupiach. Ławrow: mamy wielki problem

W maju ropa Urals kosztowała 53,34 dol. za baryłkę, w czerwcu podrożała o 3,6 proc. okresie styczeń-czerwiec br. średnia cena rosyjskiej ropy wyniosła 52,17 dol. była więc niższe od pułapu cenowego ustalonego przez Zachód. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku rosyjska ropa sprzedawała się średnio po 84,09 dol. za baryłkę

Największym beneficjentem zachodnich sankcji na rosyjską ropę są Indie, które bez żadnych skrupułów korzystają na rosyjskiej, zbrodniczej wojnie, by kupować jak najtaniej. Wielkość importu rosyjskiej ropy do Indii w czerwcu ponownie osiągnęła rekordowy poziom.

Według danych firmy analitycznej Kpler cytowanej przez Bloomberga, dzienne dostawy ropy z Rosji do Indii wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca do 2,2 miliona baryłek dziennie. Rekordy są bite dziesiąty miesiąc z rzędu.

Czytaj więcej

Indie i Chiny dają Rosji zarobić. Płacą za ropę ponad pułap cenowy

Victor Katon, szef działu analizy dostaw ropy naftowej firmy Kpler, zwraca uwagę, że w czerwcu import rosyjskiej ropy przez Indie po raz kolejny przekroczył łączną wielkość dostaw Arabii Saudyjskiej i Iraku. Jednak według prognoz firmy Kpler, wielkości ropy z Rosji, jaką Indie kupują, mogą w najbliższych miesiącach osiągnąć swój limit ze względu na problemy infrastrukturalne i konieczność utrzymania dobrych relacji z innymi dostawcami.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy największymi odbiorcami rosyjskiej ropy była indyjska państwowa firma Indian Oil Corp. oraz największy w kraju holding Reliance Industries Ltd.

Czytaj więcej

Indie opite rosyjską ropą. Bez wstydu zwiększają zakupy

Federalna Służba Celna Rosji wymieniła Indie wśród krajów, które zastąpiły Unię Europejską w handlu zagranicznym z Rosją. Indie wraz z Chinami stały się głównymi odbiorcami rosyjskiego węgla i ropy. Szefostwo Indian Oil zapowiedziało, że Indie zwiększą udział importu rosyjskiej ropy do 30 proc. do 2024 roku.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy