Tajemniczy pożar rafinerii w Krasnodarze. Miasto spowija dym

W rosyjskiej rafinerii zapaliła się kolumna do przetwarzania oleju napędowego. Przyczyn awarii władze nie podają. Słup czarnego dymu unosi się kilkaset metrów nad miastem.

Publikacja: 13.06.2023 12:09

Tajemniczy pożar rafinerii w Krasnodarze. Miasto spowija dym

Foto: Adobe Stock

We wtorek rano w Krasnodarze wybuchł pożar na terenie miejscowej rafinerii ropy naftowej, poinformowały władze miasta na portalu społecznościowym, nie podając przyczyny pożaru. Kuban News pisze, powołując się na regionalne ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych, że na terenie zakładu zapaliła się kolumna do przetwarzania oleju napędowego. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

Telewizja Krasnodar opublikowała nagranie z miejsca pożaru, na którym widać ogromny słup czarnego dymu. Jego rozmiar świadczy o tym, że pożar jest dużo większy, aniżeli podają to miejscowe władze. Okolice rafinerii zostały odcięte od reszty miasta kordonem służb.

Czytaj więcej

Ukraina wsparła polską energetykę. I dostała od nas prąd

Krasnodarska Rafineria (Krasnodarekoneft) to jedno z najstarszych przedsiębiorstw w branży, zdolność przerobowa sięga 3 miliony ton ropy rocznie. W 2021 roku grupa Safmar przyłączyła fabrykę do zmodernizowanej rafinerii ropy naftowej Afipskij. To dużo większa rafineria (5 mln ton przerobu rocznie).

Tajemnicze pożary w Rosji

Rafineria Afipskaja znajduje się około 15 km od Krasnodaru. W nocy 31 maja zakład został zaatakowany przez drona, zapalił się tam jeden z agregatów destylacji oleju opałowego. Pożar został ugaszony, nie było informacji o poszkodowanych.

W poprzednim miesiącu kilka przedsiębiorstw naftowych w regionie zostało zaatakowanych przez drony, w tym we wsi Wolna w regionie Temriuk i rafineria Ilskaja. We wszystkich przypadkach uderzenia doprowadziły do ​​pożarów. 26 maja dwa drony rozbiły się w Krasnodarze, uszkadzając kilka budynków. Rosja obwinia o ataki Ukrainę.

Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael
Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą