Koleje Litewskie (Lietuvos gelezinkeliai (LTG)) twierdzą, że nie ma jeszcze danych na temat tego, ile Rosja planuje przewieźć ropy i produktów naftowych do Kaliningradu ani jakie są to wielkości. Wcześniej premier Litwy Ingrida Simonyte w wywiadzie udzielonym agencji Reuters NEXT powiedziała, że sankcje nałożone na rosyjską ropę dotkną około 15 proc. ładunków przewożonych przez Litwę do Kaliningradu.

Szósty pakiet sankcji wobec Kremla, który obowiązuje od dziś - 5 grudnia, wstrzymuje większość importu ropy z Rosji, z wyjątkiem przesyłek rurociągami, co jest ustępstwem wobec Węgrów. Dwa miesiące później, od 5 lutego, zakaz obejmie również import rosyjskich produktów naftowych.

Firma transportowa LTG Cargo z grupy Lietuvos geležinkeliai przetransportowała w okresie styczeń-październik przez Litwę około 2,3 mln ton różnych ładunków do obwodu kaliningradzkiego i z powrotem przez Litwę do Rosji. Z tego w kierunku Kaliningradu 60 proc. stanowiła ropa i produkty naftowe, na które zezwalały unijne sankcje. W samym październiku przewieziono tego prawie 0,9 mln ton.

Rosyjska ropa docierała do Kaliningradu przez Litwę z terminali naftowych portów krajów bałtyckich oraz Ust Ługi pod Petersburgiem. A także z Białorusi. Ale ten kierunek od rosyjskiej inwazji było coraz mniej dostępny.