Minister Szijjártó powiedział, że rurociąg, który transportuje rosyjską ropę do Europy Wschodniej, może wznowić dostawy „wkrótce” po tym, jak Ukraina dokona napraw w celu przywrócenia zasilania. Wyjaśnił, że sam rurociąg nie został uszkodzony, zniszczeniu uległa stacja transformatorowa.

„Naprawa stacji jest łatwiejsza niż uszkodzenie samego rurociągu. Tak więc prawdopodobnie w krótkim czasie, oczywiście biorąc pod uwagę konkretne uszkodzenia, dostawy rurociągiem mogą zostać wznowione” – powiedział Peter Szijjártó.

We wtorek węgierski MOL poinformował, że dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń na Węgry, Czechy i Słowację zostały wstrzymane. Spółka powołała się na wyjaśnienia operatora ukraińskiego systemu ropociągów, który twierdził, że „rosyjska artyleria ostrzeliwała” stację transformatorową w pobliżu granicy z Białorusią na Ukrainie, która dostarcza energię elektryczną do przepompowni ropociągu Przyjaźń.

MOL zaznaczył zapewnił, że firma jest gotowa zapewnić nieprzerwane dostawy energii elektrycznej do kraju i regionu: rezerwy operacyjne spółki i rezerwy strategiczne Węgier wystarczą, aby rafineria na Dunaju działała do czasu usunięcia szkód stacji transformatorowej rurociągu Przyjaźń.

Czytaj więcej

Rosjanie uszkodzili rakietami naftociąg Przyjaźń. Dostawy ropy stanęły