Po wizycie Joe Bidena w Rijadzie strony wydały wspólny komunikat:

„Strony podkreśliły wagę strategicznej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, zwłaszcza w obliczu wojny na Ukrainie i jej skutków, oraz potwierdziły swoje zaangażowanie na rzecz stabilnego globalnego rynku energii. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły zobowiązanie Arabii Saudyjskiej do utrzymania równowagi na światowym rynku ropy naftowej dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego” – głosi dokument opublikowany na stronach internetowych Białego Domu i Saudyjskiej Agencji Prasowej.

W osobnym oświadczeniu Biały Dom stwierdził, że Arabia Saudyjska zamierza zwiększyć wydobycie ropy o 50 proc. w porównaniu z planowanymi na lipiec i sierpień. „Te i dalsze kroki, których oczekujemy w nadchodzących tygodniach, pomogą znacząco ustabilizować rynki” – podkreślili Amerykanie.

Na temat Ukrainy strony we wspólnym oświadczeniu podkreśliły znaczenie prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej i suwerenności narodowej. USA i Arabia Saudyjska potwierdziły swoje poparcie dla rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tej sprawie. Przywódcy są również zaangażowani w pomoc narodowi ukraińskiemu i w zapewnieniu swobodnego eksportu zboża.

USA i Arabia Saudyjska podpisały 18 umów. Dotyczą one inwestycji, energetyki, technologii informacyjno-komunikacyjnych, kosmosu i ochrony zdrowia. Strony zgodziły się też na rozszerzenie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, strategicznego partnerstwa w rozwiązywaniu problemów klimatycznych i transformacji energetycznej. Chcą też wspólnie uniemożliwić Iranowi dostęp do broni jądrowej.