Delegacja urzędników wysokiego szczebla udała się po raz pierwszy od lat do Caracas, aby negocjować zniesienie sankcji nałożonych w 2017 r. i rozszerzonych w 2019 r. przez Donalda Trumpa, m.in. ograniczenia eksportu ropy naftowej. Amerykanie spotkali się z prezydentem Nicolasem Maduro, który potwierdził, że do niego doszło i było „pełne szacunku, serdeczne i dyplomatyczne”. Nie wdał się w szczegóły, o czym rozmawiano, ale dodał, że „wydało mu się istotne móc omawiać bezpośrednio sprawy o dużym znaczeniu dla Wenezueli”. - Potwierdziłem naszą wolę posunięcia naprzód środkami dyplomatycznymi, z szacunkiem i z maksimum tego, co najlepsze na świecie agendy, która zapewni dobrostan i pokój narodom naszej półkuli, naszego regionu — cytuje go AFP.

Biały Dom w Waszyngtonie potwierdził spotkanie, podkreślił, że rozmowy dotyczyły zwłaszcza amerykańskiego „bezpieczeństwa energetycznego”. Wcześniej Wenezuela eksportowała niemal całą swą ropę do Stanów.

Jeśli dojdzie do porozumienia, to pierwszym beneficjentem będzie koncern Chevron, który działał w tym kraju do 2020 r., do czasu, gdy zakazano wysyłania wenezuelskiej ropy przez jego spółki j. v. Koncern z Kalifornii korzysta ze specjalnej licencji, która pozwala mu zachować minimalną obecność w tym kraju, dotyczącą jedynie zapewnienia ochrony i utrzymania w gotowości wszystkich instalacji. Licencja wygasa w czerwcu, Chevron starał się w resorcie finansów o USA o zgodę na sprzedaż wenezuelskiej ropy na spłatę zadłużenia kilkuset milionów dolarów obciążającego jego spółki z państwowym monopolistą PDVSA — pisze Reuter.

Wenezuela nie będzie w stanie zapewnić 10,5 mln ton ropy, dostarczonych w 2021 r. przez Rosję, bo jest to 14 proc. światowego wydobycia, ale wizyta Amerykanów w Caracas wskazuje, że dla nich obecnie każda ropa, która nie jest rosyjska może nadawać się. Nawet irańska, która jest również objęta sankcjami — pisze dziennik „La Tribune”. Według MAE, obecne wydobycie w Wenezueli wynosi 600 tys. bd, to zaledwie jedna czwarta ilości z końca lat 90. Powrót Chevrona i innych mógłby zwiększyć to pompowanie w ciągu 8 miesięcy do 1,2 mln bd.