Menedżer Rosneft brał łapówki

PAP/EPA

Dyrektor generalny spółki zależnej Rosneft na wyspie Sachalin został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki.

Chodzi o Andrieja Bardina, kierującego Sachalinmornieftiegaz – spółką-córką koncernu Rosneft na dalekowschodniej wyspie Sachalin.

„Służba bezpieczeństwa Rosneft uniemożliwiła próbę działań korupcyjnych dyrektora generalnego Andrieja Bardina. Został on przekazany organom ścigania. Służba bezpieczeństwa Rosneft podejmuje wszystkie niezbędne działania dla wyeliminowania w swoich podległych spółkach naruszeń prawa i ściśle współpracuje tu z organami ścigania ” – podał koncern w komunikacie.

Sachalinmornieftiegaz jest operatorem złoża szelfowego Ogoptu-morie i ma 30 licencji na wydobycie ropy i gazu ze złóż w wodach wokół Sachalinu i na samej wyspie. Ropa jest transportowana rurociągiem do rafinerii Komsomolskiej leżącej nad rzeką Amur na stałym lądzie. Natomiast gaz dostarczany jest odbiorcom gazociągiem Daltransgaza.

Prezes Rosneft Igor Sieczin jest głównym świadkiem oskarżenia w trwającym procesie o korupcję byłego ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa. Miał on dostać w siedzibie Rosneft 2 mln dol. łapówki za zgodę na przejęcie przez Rosneft koncernu Baszneft. Łapówka była uzgodniona ze służbami bezpieczeństwa, twierdzi Sieczin.

Ulukajew oświadczył w sądzie, że była to prowokacja prezesa a sam Sieczin kłamie mówiąc, że minister domagał się koperty. Eksperci podkreślają niską kwotę domniemanej łapówki. Tyle bierze w Rosji oficer policji za zatuszowanie przestępstwa, a nie wysoki urzędnik Kremla za kluczową dla największego koncernu kraju decyzję.

Mogą Ci się również spodobać

Exxon zgubił maile prezesa

Przedstawiciele paliwowego gigant zeznali przed sądem, że zgubili korespondencję byłego prezesa a obecnego sekretarza ...

Negawaty, czyli oszczędzajmy, zamiast budować bloki

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku nie uwzględnia światowych trendów. Ukazał się właśnie projekt ...

Dług w PKN Orlen jest na bezpiecznym poziomie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Dług w PKN Orlen jest na bezpiecznym ...

Po 40 latach USA znów eksportują ropę

Już w najbliższych godzinach port w Teksasie opuści pierwszy tankowiec z ropą naftową wyeksportowaną ...

Czempion chce czerpać moc ze słońca

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej. ::”Puls Biznesu”: Tanie paliwo i dolar napędzają LOT ...

Rekordowe wydobycie ropy i gazu z amerykańskich łupków

Wzrost dostaw ropy naftowej i gazu z amerykańskich złóż łupkowych będzie w najbliższych latach ...