Grupa Famur ma za sobą pierwsze działania realizowane z podmiotami z grupy Energa. Dotyczyły one remontów przekładni turbin farmy wiatrowej Karścino, należącej do Energa Wytwarzanie.

– Umowa z Energą Wytwarzanie, jednym z najbardziej doświadczonych w naszym kraju podmiotów działających w segmencie energetyki wiatrowej, to kolejny krok w realizacji naszych planów związanych z rozszerzeniem oferty Famuru dla rynku OZE. Umowa to pokłosie niedawno nawiązanej współpracy, która dotyczyła remontów przekładni turbin farmy wiatrowej Karścino. Cieszy nas fakt, że kolejny uznany gracz docenia nasze kompetencje w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego – mówi Mirosław Bendzera, prezes Famur.

Czytaj więcej

Famur wejdzie na Bałtyk? Jest francuska propozycja

Podpisanie obecnej umowy jest kontynuacją współpracy ogłoszonej w lipcu br. Ma ona zapewnić Enerdze Wytwarzanie dostęp zarówno do potencjału technicznego Famuru, jak również stabilnych dostawy alternatywnych urządzeń i części zastępczych tam, gdzie niemożliwe będzie odtworzenie używanych elementów. Famur produkuje na rzecz Energi Wytwarzanie m.in. części zastępcze pozwalające zapewnić utrzymanie ciągłości pracy turbin wiatrowych farmy Karścino.

– Z roku na rok źródła zeroemisyjne, którymi zarządza Energa Wytwarzanie, produkują coraz więcej energii elektrycznej. Koszty dotyczące infrastruktury to nie tylko budowa odnawialnych źródeł, ale również koszty operacyjne pozwalające utrzymać urządzenia wytwórcze w optymalnym stanie technicznym i dostępności – mówi Piotr Meler, prezes Energa Wytwarzanie.

Ogłoszona w maju 2021 roku strategia Zielonej Transformacji grupy Famur zakłada, że spółka będzie dążyć do osiągnięcia, do końca 2024 roku, ok. 70 proc. przychodów ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym. Famur chce wykorzystać ponad stuletnie doświadczenie, know-how i potencjał, aby stać się ważnym uczestnikiem rynku OZE. W opublikowanych niedawno wynikach za pierwsze półrocze 2022, raportowane przychody Famuru z obszaru zielonej energii kształtowały się na poziomie 26 mln zł.