To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie. – Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu spółki. – Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku – dodaje Artur Michałowski.

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym zeszłego roku spółka oddała bowiem do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

Czytaj więcej

Famur wybuduje farmy fotowoltaiczne dzięki aukcjom OZE

Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Wyprodukowana w tym miejscu energia zaspokoi potrzeby około 3,5 tys. klientów. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, zaś budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł.

– Po zakończeniu prac oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów, farmę będzie eksploatowała spółka Tauron Ekoenergia – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes spółki Tauron Zielona Energia.

Pod koniec 2020 roku Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron – Tauron PV. Program ten zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.

W lutym 2021 r. Tauron uruchomił z kolei farmę fotowoltaiczną Choszczno I. Farma ta o mocy 6 MW zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Na tę farmę składa się ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

Czytaj więcej

OZE dają więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne